Ολυμπιακός-Ελευθερία Μοσχάτου: Πήρε νωρίς το «κουμάντο» και +7 στο σκορ!

Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 - 14:18

Ισορροπημένα άρχισε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυναμικά, αλλά την Ελευθερία Μοσχάτο να βρίσκει άμεσα τα πατήματά της και να απαντάει με προβάδισμα δικός της, ενός πόντου, στο πρώτο προβάδισμα του Θρύλου. Το 5-7 στα 7λεπτο έδειχνε ότι, αν μη τι άλλο ότι ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να βάλει ρυθμό στο παιχνίδι του, για να μπορέσει να πάρει τη νίκη.

Σταδιακά η ομάδα του Ζίμπαρτς ανέβασε τον ρυθμό της και κατόρθωσε να χτίσει μια μικρή διαφορά. Της τάξεως των 4-5 πόντων, η οποία λίγο ανέβαινε, λίγο κατέβαινε, αλλά μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, δεν απειλήθηκε να… εξαφανιστεί.

Παίζοντας κοντά στη ρακέτα, αλλά και βρίσκοντας λύσεις και από την περιφέρεια, με σουτ τα οποία βρήκαν στόχο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα της Ελευθερίας Μοσχάτου και να βρει και σκορ. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων, 23-16, έχοντας ήδη αρχίσει να παίρνει το «κουμάντο» στο παιχνίδι. Στόχος ήταν να συνεχίσει έτσι.