Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Προβάδισμα +1 ο Θρύλος στο δεκάλεπτο!

Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 - 15:25

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παρκέ και άμεσα μετέφερε το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι. Με Πλουφ και Βίτολα ο Θρύλος έβρισκε το πρώτο του σκοράρισμα στο ματς από τη ρακέτα. Έχει δύναμη πυρός ο Ολυμπιακός εκεί και ήθελε, άλλωστε, να το εκμεταλλευτεί. Οι οδηγίες του Ζίμπαρτς να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι, ήταν σαφείς.

Με κακές επιλογές στην επίθεση και με τα σουτ να μην μπαίνουν, στα μέσα του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟ ξεθάρρεψε και άρχισε να βρίσκει σκοράρισμα με Φιτζέραλντ και Ριντ. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε καλή άμυνα σε εκείνο το σημείο. Ο Θρύλος έμεινε πίσω με 5 (17-12) και ο Ζίμπαρτς πήρε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή η Νικολοπούλου απάντησε με τρίποντο και μείωσε, φέρνοντας κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό ξανά. Η Βίτολα ισοφάρισε σε 17-17 και το ματς άρχισε ξανά από το… μηδέν, στα 3 λεπτά πριν το δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει και ο ΠΑΟ απάντησε, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία 19-19 και στη συνέχεια 20-20 με την Χάμπλιν.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τη Λύμουρα να βρίσκει σκορ για τον ΠΑΟ και την Αλεξανδρή να απαντά! Η Νικολοπούλου βρήκε το τελευταίο καλάθι και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά, με 26-27, στο φινάλε του δεκαλέπτου!