Του έκλεισε το σπίτι και το σήκωσε μέσα στη Λεωφόρο η ομαδάρα μπάσκετ Γυναικών!

Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 - 16:56

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! Πρωτάθλημα ΞΑΝΑ στον ΠΕΙΡΑΙΑ! Θρύλος είσαι με το 79-87 η ομαδάρα του Ζίμπαρτς έφυγε νικήτρια και τροπαιούχα από την έδρα του Παναθηναϊκού! Έκανε το 4-2 στη σειρά των τελικών, κόντρα ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛ! Κόντρα σε διαιτησία, στην ασυλία του ΠΑΟ της μιας πεντάδας, σε όλους τους τελικούς, στα αίσχη στην στρούγκα της Λεωφόρου, ως συνήθως, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απέδειξε την ανωτερότητά του και το ΣΗΚΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ!!

Αυτό ήταν το 6ο πρωτάθλημα τα τελευταία 7 χρόνια για τον Θρύλο, ο οποίος έγινε ο δεύτερος σύλλογος σε κατακτήσεις πίσω μόνο από τον Αθηναϊκό. Είναι, επίσης, πρώτος σε κύπελλα (5), πρώτος σε νταμπλ (5) και όλο αυτό που έχει πετύχει όλα αυτά τα χρόνια είναι ένα μικρό θαύμα! Σε 7 χρόνια έχασε ένα πρωτάθλημα, πέρσι, και με τον τρόπο που το έχασε από τον... φάρο. Κανείς δεν ξεχνάει! Έτσι, η σεζόν ολοκληρώθηκε με ιδιαιτέρως επιτυχημένο τρόπο. Ας μην ξεχνάμε και την παρουσία του Ολυμπιακού ως τους «8» του Eurocup.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ζίμπαρτς ίσως να υποτίμησε τον Παναθηναϊκό στα δύο πρώτα παιχνίδια των πλέι οφ. Είχε μπει με 2-0 στη σειρά των τελικών, ενώ συνολικά μετρούσε 3 διαδοχικές νίκες επί των «πράσινων», μαζί και με τη νίκη στο Κύπελλο. Όμως, έβγαλε εντυπωσιακή αντίδραση και δεν άφησε περιθώριο. Μετά το +33 στο ΣΕΦ, ήρθε και η άνετη νίκη σήμερα στη Λεωφόρο που συνδυάστηκε με κούπα. Με πρωτάθλημα. Με νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παρκέ και άμεσα μετέφερε το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι. Με Πλουφ και Βίτολα ο Θρύλος έβρισκε το πρώτο του σκοράρισμα στο ματς από τη ρακέτα. Έχει δύναμη πυρός ο Ολυμπιακός εκεί και ήθελε, άλλωστε, να το εκμεταλλευτεί. Οι οδηγίες του Ζίμπαρτς να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι, ήταν σαφείς.

Με κακές επιλογές στην επίθεση και με τα σουτ να μην μπαίνουν, στα μέσα του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟ ξεθάρρεψε και άρχισε να βρίσκει σκοράρισμα με Φιτζέραλντ και Ριντ. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε καλή άμυνα σε εκείνο το σημείο. Ο Θρύλος έμεινε πίσω με 5 (17-12) και ο Ζίμπαρτς πήρε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή η Νικολοπούλου απάντησε με τρίποντο και μείωσε, φέρνοντας κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό ξανά. Η Βίτολα ισοφάρισε σε 17-17 και το ματς άρχισε ξανά από το… μηδέν, στα 3 λεπτά πριν το δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει και ο ΠΑΟ απάντησε, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία 19-19 και στη συνέχεια 20-20 με την Χάμπλιν.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τη Λύμουρα να βρίσκει σκορ για τον ΠΑΟ και την Αλεξανδρή να απαντά! Η Νικολοπούλου βρήκε το τελευταίο καλάθι και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά, με 26-27, στο φινάλε του δεκαλέπτου!

Το δεύτερο

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει σκοράρισμα μέσα από τη ρακέτα, σταθερά, όμως όφειλε να βελτιώσει την άμυνά του. Δεχόταν εύκολα σουτ από την περιφέρεια, αφού επέλεγε να παίζει πιο σφιχτά κοντά στο καλάθι και να μην απλώνει την άμυνά του στο τρίποντο. Άφηνε τα σουτ στον ΠΑΟ και το πλήρωνε. Στο 32-32 η Χολμς έκανε σκληρό φάουλ στη Δίελα, αλλά αυτό χρεώθηκε… απλό!

Ο Ολυμπιακός βρήκε τα δικά του σουτ από την περιφέρεια, με Αλεξανδρή, Δίελα και Νικολοπούλου και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟ να μπει μπροστά. Κράτησε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με 6-0 σερί και τη Χάμπλιν να επαναφέρει το σκοράρισμα του Θρύλου στη ρακέτα, προηγήθηκε με +6, 38-44.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει ψυχολογία και οι γηπεδούχες μόνο με βολές έψαχναν να βρουν σκορ. Ο Ολυμπιακός με Βίτολα στην επίθεση έπαιρνε πόντους και ανέβασε τη διαφορά του στο +7, 39-46.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε περισσότερο την άμυνά του. Πίεσε και στο τρίποντο και έκλεισε τους διαδρόμους στον ΠΑΟ. Με δικό του 5/6 τρίποντα, δηλαδή 83% (!) ο Ολυμπιακός έφτιαξε αυτή τη μικρή διαφορά, στο ημίχρονο. Στο φινάλε το 2ου δεκαλέπτου, ένα επιθετικό υπέρ του ΠΑΟ και λάθη του Θρύλου στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟ να πλησιάσει με σερί 5-0 και να κλείσει έτσι τη διαφορά στο +2 ο Ολυμπιακός… Στο 44-46.

Το τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 3ο δεκάλεπτο. Με μίνι σερί, άνοιξε τη διαφορά στο +5 από νωρίς και έδειξε ότι θέλει να το… τελειώσει, κόντρα σε όλους και σε όλα! Με καταπληκτική Βίτολα, αλλά και με Σταμάτη από το τρίποντο, με ένα σερί αρχικά 8-0 και με ένα τρίποντο αμέσως μετά, ο Θρύλος έφυγε με +11 και έδειξε ότι… δεν το χάνει!! Στο 46-57 η στρούγκα της Λεωφόρου… σιώπησε. Αν και μέχρι εκείνη την ώρα τα γνωστά αίσχη δεν είχαν σταματήσει λεπτό! Νερά, παγάκια και ό,τι άλλο ήθελε κανείς, έπεφτε στον πάγκο του Ολυμπιακού…

Ο Ολυμπιακός με επιμέρους 14-5 και την τρίποντη βόμβα της Σταμάτη, έφερε στο 5λεπτο τη διαφορά ξανά στο +11, με 49-60. Έδειξε ότι δεν μπορεί να το χάσει αυτό το ματς, με ΤΙΠΟΤΑ! Ο ΠΑΟ έκανε μια προσπάθεια και μάζεψε λίγο τη διαφορά στο +6 για τον Θρύλο, καθώς έμεναν 3 λεπτά για το τρίτο δεκάλεπτο. Μπήκε η Σταμολάμπρου ξανά στο ματς, για να δώσει ταχύτητα.

Προσπάθησε η Φιτζέραλντ και η Κωτούλα να κρατήσουν τον ΠΑΟ κοντά. Η Δίελα είχε απάντηση από το τρίποντο, την ώρα που ο Ζίμπαρτς, βλέποντας τη διαφορά να πέφτει ξανά σε χαμηλά επίπεδα (61-65 στα 2’ πριν το φινάλε) έβαλε ξανά τη Χάμπλιν. Η ομάδα του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να διατηρήσει τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει και πήγε στο 4ο δεκάλεπτο με +4 στο 63-67.

Το φινάλε

Ο Ολυμπιακός έδειξε, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ότι ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ! Άρχισε να βρίσκει πάλι σερί και να παίρνει ένα υπέρ του 8-2 και να φεύγει με +10! Με 4 παίκτριες με 10+ πόντους, ο Θρύλος είχε ανοίξει τη διαφορά του. Ο Παναθηναϊκός, μια ομάδα με… 5 παίκτριες, όλες και όλες, δεν είχε πλέον λύσεις και ο Θρύλος, με πολύ πιο πλούσιο και γεμάτο ρόστερ, κατάφερε να ξεφύγει και να μπει για τα καλά μπροστά στο σκορ, κρατώντας διαφορά και πανηγυρίζοντας τον τίτλο μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού!