Θρυλικές κοριτσάρες, προκρίθηκαν με θρίαμβο στη EuroLeague!

Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2022 - 23:41

Σπουδαία επιτυχία σημείωσε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού που νίκησε και τον Ερυθρό Αστέρα στα προκριματικά, με 84-60, και πήρε μεγάλη και θριαμβευτική πρόκριση στη φάση των ομίλων της EuroLeague Γυναικών!

Κυρίαρχες οι νταπλούχες Ελλάδας, έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους, νίκησαν και τον Ερυθρό Αστέρα μετά τη Σέπσι και πανηγυρίζουν μία σημαντική επιτυχία με την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης!

Πρώτη σκόρερ η Γκούσταφσον με τρομερή ματσάρα και 25 πόντους σε σχεδόν 17 λεπτά, ακολούθησε η Σταμολάμπρου με 19 πόντους. 8 πόντους και 7 ασίστ είχε η Αγιούσο, 6 πόντους και 13 ασίστ και 7 ριμπάουντ η Νικολοπούλου!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα. Ανέβασε… στροφές και έφτασε στο +8 (10-18), με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου (3:21), όμως στα δύο λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 18-17. Με τρίποντο της Σταμολάμπρου (1:17), οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν ξανά με +4 (17-21), με τη σερβική ομάδα να ισοφαρίζει (21-21), 12 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (9:37), η Σουκ σκόραρε με χουκ, για το 23-21, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να ισοφαρίζουν στη συνέχεια σε 25-25, με την Αγιούσο (7:00). Στο 6:22, η Γκούσταφσον σκόραρε με εξαιρετικό τρόπο, για το 29-25, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (5:55), με ωραίο χουκ, ανέβασε τη διαφορά στο +6 (25-31) για τον Ολυμπιακό. Στο 3:55, οι γηπεδούχες πλησίασαν στον πόντο (30-31), όμως η Σταμολάμπρου σκόραρε τέσσερις πόντους στον αιφνιδιασμό (3:15, 2:56), ενώ η Σουκ, στο 1:38, «έγραψε» το 39-32 για τα κορίτσια του Θρύλου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά όλο και μεγάλωνε, χάρη στο πώς αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός τον αγώνα. Στο 6:35 της τρίτης περιόδου, η Στραουτμάνε, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, έκανε το 45-39, με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει σε 45-43, ένα λεπτό μετά (5:31). Με τέσσερις σερί πόντους της Γκούσταφσον (2:51, 2:32), οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με +8 (46-54), με την Αμερικανίδα να «χτυπάει» ξανά, με «έμμεσο τρίποντο», για το +11 (46-57) στο 1:22! Στα 23 δευτερόλεπτα, η Σταμολάμπρου έκανε το 60-50 των νταμπλούχων Ελλάδας, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει αυτό το σκορ. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» στην τέταρτη περίοδο με +12 (50-62), με την Γκούσταφσον να σκοράρει ξανά, με ωραίο χουκ (9:50), ενώ η Αμερικανίδα έκανε και το 64-52 (8:44). Με δύο βολές της Σουκ (5:35), ο Θρύλος ξέφυγε για πρώτη φορά με +17 (52-69), ενώ η Νικολοπούλου έκανε το 71-54, στο 4:22. Με λέι απ της Σύρρα (2:39), οι «ερυθρόλευκες» πήραν «αέρα» 23 πόντων (54-77), ενώ η Ελληνίδα γκαρντ έκανε και το +30 (54-84) στα 59 δευτερόλεπτα, με το ματς στη Σερβία να ολοκληρώνεται με 84-60!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 32-39, 50-60, 60-84

Ερυθρός Αστέρας (Ντράγκαν Βούκοβιτς): Μπογίτσεβιτς 15, Μπόγιοβιτς 5, Κόλιτς 5, Χολ 11, Μίσελιτς 3, Αϊφούα 6, Γιακοβίνα 9, Κάτανιτς 4, Μιλάνοβιτς, Ναούμτσεφ, Νεντελίκοφ, Ζέτσεβιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Δίελα, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 19 (3/6 τρίποντα), Σύρρα 4 (3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Βαμβακά 2, Αγιούσο 8 (1/1 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκούσταφσον 25 (9/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 6 (7 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Σουκ 12 (5 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου, Στραουτμάνε 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ).