«Άγγιξε» τεράστια ανατροπή!

Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2022 - 22:54

Υπερπροσπάθεια έκανε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, επέστρεψε στον πόντο από το -18 αλλά δεν άντεξε στα τελευταία λεπτά και εν τέλει ηττήθηκε από τη δυνατή Μπουρζ με 67-61 στη Γαλλία. Αυτή ήταν η πρεμιέρα στην EuroLeague Γυναικών και παρά τα κενά που είχε ο Ολυμπιακός στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, στο τέλος έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες και εν τέλει το έχασε στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στην πρεμιέρα της φετινής EuroLeague Γυναικών με την Μπουρζ στη Γαλλία και στα πρώτα λεπτά βρέθηκε πίσω με 5-0, ωστόσο μείωσε σε 5-4 άμεσα με Στραουτμάνε και Γκούσταφσον. Η Μπουρζ βρέθηκε μπροστά με 9-4, επιβάλλοντας το ρυθμό της και έτρεξε σερί 10-0 για το 14-4, προτού μειώσει η Αγιούσο με 4 διαδοχικούς πόντους και η Γκούσταφσον σε 14-11. Ο Ολυμπιακός, όμως, έχασε την επαφή με το σκορ, δεχόμενος και πάλι μεγάλο σερί, με τη γαλλική ομάδα να παίρνει προβάδισμα 11 πόντων (22-11), προτού η Σταμολάμπρου μειώσει με 2 βολές σε 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπουρζ ανέβασε τη διαφορά στο 29-13, ωστόσο η Στραουτμάνε με ένα καλάθι και η Γκούσταφσον με 4 σερί πόντους μείωσαν σε 29-19. Άλλο ένα μεγάλο κενό διάστημα για τον Ολυμπιακό, τον έφερε πίσω με 17 πόντους (36-19). Μέχρι να «φύγει» το ημίχρονο, το μάζεψε κάπως, σκοράροντας πρώτα με τρεις πόντους της Σπυριδοπούλου (1 βολή και ένα δίποντο) και με ένα δίποντο της Γκούσταφσον για το 36-24. Έχασε, μάλιστα, και αρκετές επιθέσεις στο τέλος για να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Και το ημίχρονο έκλεισε με αυτό το σκορ (36-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εμφάνισε και πάλι δύο πρόσωπα. Ένα που του επέτρεψε να πλησιάσει αρκετά, και ένα που τον έφερε μέχρι και το -18 λίγο πριν το τέλος. Η Αγιούσο μείωσε για δύο σε 36-26 και η Γκούσταφσον σε 38-28. Η Στραουτμάνε με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 42-31 και συνολικά, μαζί με τους 4 μαζεμένους πόντους της Γκούσταφσον, μείωσε σε 42-35 με 0-7 σερί. Όμως, κάπου εκεί ήρθε νέο μπλακ άουτ, η Μπουρζ έτρεξε 12-1 σερί μέχρι το 54-36, προτού βάλει γκολ-φάουλ η Αγιούσο για το 54-39, σκορ τρίτης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν φανταστικός, μέχρι που πλησίασε στον πόντο! Μπήκε με 2-11 σερί και με τις Γκούσταφσον, Αγιούσο και Σταμολάμπρου (3 από τη γωνία) να σκοράρουν, μείωσε σε 56-50, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η Γκούσταφσον με 4/4 βολές και ενδιάμεσα ένα τρίποντο της Στραουτμάνε έγραψαν νέο σερί, 0-7, και έφεραν τον Ολυμπιακό στον πόντο, 58-57! Όμως, δύο άστοχες επιθέσεις και 5 μαζεμένοι πόντοι των γηπεδούχων, έφεραν το σκορ στο 63-57, περίπου διόμισι λεπτά για το φινάλε. Η Στραουτμάνε με δύο βολές μείωσε σε 63-59, η Σταμολάμπρου έπαιξε εξαιρετική άμυνα, η Γκούσταφσον σκόραρε από κοντά και έκανε το 63-61, 1:14'' για το τέλος. Η Γκούσταφσον αστόχησε από κοντά για την ισοφάριση, η Αγιούσο έκανε επιθετικό φάουλ με 17'' για το τέλος και εκεί κρίθηκαν όλα. Αμέσως έγινε φάουλ (στα 15.8''), με 2/2 βολές το σκορ πήγε στο 65-61 και ο Ζίμπαρτς κάλεσε τάιμ άουτ. Η Στραουτμάνε αστόχησε για 3, έγινε νέο φάουλ για το 67-61, η Σταμολάμπρου έχασε την μπάλα και κάπως έτσι τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61