Δεν έφτανε η 30άρα της Γκούσταφσον!

Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου 2022 - 19:46

Την ήττα με 70-83 από την Πολκόβιτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας γνώρισε ο Ολυμπιακός για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague Γυναικών. Δεν έφτασε η 30άρα της Γκούσταφσον, ενώ 15 έβαλε η Αγιούσο και 9 η Σουκ. Ξεκίνησε καλά, αλλά ολοκλήρωσε άσχημα το παιχνίδι απέναντι στην πολωνική ομάδα.

Ένα μπλακ άουτ στο τέλος του β’ δεκαλέπτου, έφερε τον Ολυμπιακός πίσω στο ημίχρονο (35-37) στον εντός έδρας αγώνα. Στους 19 πόντους η Γκούσταφσον με 2/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Με επιθετική αιχμή την Γκούσταφσον που έκανε ό,τι ήθελε, πήρε μέχρι και διψήφια διαφορά, 22-12, με το δίποντο της Σπυριδοπούλου, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η διαφορά σιγά-σιγά μαζεύτηκε. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά πέρα από την Γκούσταφσον, η οποία σημείωσε τους 7 από τους 13 πόντους του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 35-30 με καλάθι και φάουλ από τη Σουκ, αλλά δέχτηκε ένα 0-7 σερί στο τέλος, με την Σπανού με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 35-37 για την Πολκόβιτσε.

Όλη η προσπάθεια που έκανε ο Ολυμπιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πήγε στράφι στο τρίτο δεκάλεπτο. Στραουτμάνε (38-37) και Σουκ (41-40) έβαλαν μπροστά τον Θρύλο στα πρώτα λεπτά, αλλά ακολούθησε ένα 0-12 σερί για την πολωνική ομάδα και με το λέι απ της Μαβουνγκά το σκορ έγινε 41-52! Η Στραουτμάνε έβαλε ένα τέλος με νέο τρίποντο (44-52), αλλά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και με 4 πόντους της Γκούσταφσον έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -16 (48-64).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά χωρίς επιτυχία. Τρία διαδοχικά τρίποντα από Αγιούσο (2) και Στραουτμάνε έφεραν τον Ολυμπιακό στο -10 (63-73), στο 4:54’’, αλλά ήταν ένα θέμα ότι δεν ήταν καλός στην άμυνα. Προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά χωρίς επιτυχία. Τρία διαδοχικά τρίποντα από Αγιούσο (2) και Στραουτμάνε έφεραν τον Ολυμπιακό στο -10 (63-73), στο 4:54’’, αλλά ήταν ένα θέμα ότι δεν ήταν καλός στην άμυνα. Η Γκούσταφσον πρόσθεσε άλλους 5 πόντους ως το τέλος για το 70-82, αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την πολωνική ομάδα με σκορ 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε το πρώτο ημίχρονο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά ένα μικρό μπλακ άουτ τον έφερε πίσω στο ημίχρονο (35-37)...