«Μουδιασμένη» εκκίνηση Θρύλου στο ντέρμπι, ανέβηκε σταδιακά!

Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2022 - 13:18

«Μουδιασμένα» άρχισε το πρώτο δεκάλεπτο του «αιωνίου» ντέρμπι της Α1 μπάσκετ Γυναικών, για τον Ολυμπιακό. Το 16-19 έδειχνε ότι η ομάδα του Ζίμπαρτς έπρεπε στη συνέχεια να πατήσει… γκάζι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος, ο οποίος μπήκε μπροστά στο σκορ, 0-2, αφού ο Θρύλος ήταν άστοχος σε 3 διαδοχικές προσπάθειες, με Σταμάτη, Αγιούσο και Σταμολάμπρου. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεν είχε καλό ρυθμό και σκορ, κυρίως λόγω της αδυναμίας του Ολυμπιακού να βάλει την μπάλα στο καλάθι του αντιπάλου. Ο Ολυμπιακός είχε μπει νευρικά στο ματς.

Η Αγιούσο ήταν εκείνη, η οποία άνοιξε το σκορ από πλευράς Θρύλου στα 6:50. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-4 και έδειξε ότι έχει και άλλους τρόπους για να βάλει την μπάλα στο καλάθι και όχι μόνο περνώντας τη στην Γκούσταφσον, κοντά σε αυτό. Σταδιακά άρχισε να ανεβάζει την ενέργειά της και η Σταμολάμπρου. Ισοφάρισε η Ελληνίδα γκαρντ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και η Αγιούσο στο 5:59 έβαλε μπροστά τον Θρύλο με 6-4. Η ομάδα του Ζίμπαρτς έδειξε να ξεπερνά το μουδιασμένο ξεκίνημά της, στο ματς. Ο Παναθηναϊκός βρήκε «απάντηση» με Παυλοπούλου και Ριντ και μάλιστα οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 6 πόντους στο 3:53.

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε καλή άμυνα και μπροστά ήταν άστοχος στο πρώτο 10λεπτο. Δεν έβρισκε τις λύσεις που χρειαζόταν, για να απαντήσει. Το τρίποντο της Παυλοπούλου στο 3:19 ήταν ένδειξη του ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε άμεσα να αυξήσει την πίεσή του στην άμυνα και να παίξει πιο ήρεμα στην επίθεση. Η Πότερ αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 6-17, στα 2:50 και η Σταμολάμπρου… ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό με καλάθι στο 2:30.

Η Πότερ έκανε καθαρό φάουλ στην Αγιούσο, το οποίο δεν δόθηκε, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών, από την εξέδρα! Η φάση έμοιαζε να είναι ξεκάθαρη και το φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού απλώς… δεν δόθηκε.

Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πίεσε σε όλο το γήπεδο, δυσκολεύοντας πολύ τον Παναθηναϊκό. Η Γκούσταφσον στο 1:20 βρήκε το πρώτο της καλάθι και μείωσε σε 12-17! Η Νικολοπούλου μείωσε ακόμη περισσότερο, 1 λεπτό πριν το φινάλε! Στους 3 πλέον η διαφορά. Η Σύρρα σκόραρε στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο πρώτο 10λεπτο και μείωσε σε 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξαν… φουλ Παναθηναϊκό, ανακαλύπτοντας φάουλ εις βάρος του Θρύλου και αγνοώντας επιδεικτικά «πράσινες» παραβάσεις. Ανέβηκε αγωνιστικά ο Ολυμπιακός, στο 38-38 το σκορ.

Μόνο σε παρακαλώ! (photo)

ΣΕ ΟΛΑ τα αθλήματα, θέλουμε ο Ολυμπιακός να νικά τον Παναθηναϊκό. Το ίδιο και σήμερα (13:00) στο «αιώνιο» ντέρμπι στο ΣΕΦ, για την Α1 μπάσκετ Γυναικών! ΠΑΜΕ!