Ήττα στην Πράγα

Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022 - 21:43

Την ήττα με 95-63 από την ισχυρή USK Πράγας γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Μπάσκετ Γυναικών στην Τσεχία. Δεν ήταν καλός και το πλήρωσε απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε δύο πρόσωπα. Στην αρχή το πάλεψε, προηγήθηκε με Αγιούσο, Σταμολάμπρου και Σουκ για το 5-7 και με τρίποντο της Γκούσταφσον έανε το 5-10. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και προσπέρασαν με 11-10 με την Βοράτσκοβα, αλλά το τρίποντο της Σταμάτη έκανε το 11-13. Όμως, ακολούθησε 9-0 σερί με το καλάθι και φάουλ της Βοράτσκοβα και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο (20-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Ο Βοράτσκοβα έκανε το 24-13 για το +11 των Τσέχων, με την Γκούσταφσον να κουβαλάει επιθετικά τον Ολυμπιακό μέχρι και το 35-22, αλλά δεν ήταν αρκετό. Η διαφορά πήγε και στο +8 για την USK, αλλά η Σουκ βγήκε μπροστά και με 7 σερί πόντους μείωσε κάπως τη διαφορά, κάνοντας το 40-29, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Σταμολάμπρου κατέβασε τη διαφορά από τους 10 με 2/2 βολές για το 41-32, αλλά η Αγιούσο έκανε αχρείαστο φάουλ στην εκπνοή στο ημίχρονο και η Κόντε με 3/3 βολές έκανε το 44-32, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ξέφυγε και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να το κοντρολάρει. Η USK βρήκε ρυθμό και είναι χαρακτηριστικό πως πέτυχε 30 πόντους σε αυτήν την περίοδο. Η Γκούσταφσον σκόραρε για το 47-34, ενώ η Αγιούσο με καλάθι και φάουλ έκανε το 53-37, ενώ η Σταμολάμπρου με τρίποντο το 57-40. Η διαφορά πήγε πάνω από τους 20, με την Κόντε να κάνει το 63-40 και τη Σουκ να απαντάει με τρίποντο για το 63-43. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-49 με το τρίποντο της Αγιούστο 7’’ για το τέλος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή εικόνα. Η Φαγκμπενλέ έκανε το 79-49 και το σκορ πήγε μέχρι και το 85-49, προτού σκοράρει για 3 η Σταμολάμπρου για το 85-52. Η Γκούσταφσον έκανε το 85-54 και η Σταμολάμπρου με 5 σερί πόντους έγραψε το 89-59, για να διαμορφωθεί το τελικό 95-63. Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό στην Πράγα...

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63