Εορταστικό «διπλό» για τον Θρύλο!

Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 - 15:38

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν… σίφουνας από τα Άνω Λιόσια, εκεί όπου τον υποδέχθηκε ο Εύνικος, για τη 13η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Οι Πειραιώτισσες πέτυχαν ακόμη μία νίκη, ισάριθμη και διατήρησαν το σερί τους, παραμένοντας αήττητες, στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του ματς του 2022 δεν έκανε… αγγαρεία. Νίκησε 58-81 τον Εύνικο, εκτός έδρας και ο Θάνος Νίκλας έκανε και δοκιμές.

Με την Γκούσταφσον να βάζει 33 πόντους και να… σαρώνει τα πάντα, αλλά και τις Σουκ και Σταμπολάμπρου να βάζουν από 12 πόντους, ο Θρύλος κατάφερε να ανταπεξέλθει και στο καλό διάστημα του Εύνικου και δεν «λύγισε», από την προσπάθεια του αντιπάλου να επανέλθει στο παιχνίδι.

Η τελική διαφορά (+23 για τον Θρύλο) δείχνει ότι η ομάδα του Θάνου Νίκλα επέβαλε εντέλει τον ρυθμό της. Ο Έλληνας κόουτς έριξε στο ματς και την Αγραφιώτη, στο φινάλε, δίνοντάς της 1:35 στο ματς!

Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε η εξαιρετική Μέγκαν Γκούσταφσον που σημείωσε 33 πόντους, 13/14 δίποντα, 7/10 βολές ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Ενώ διψήφιες ήταν και Σταμολάμπρου, Σουκ που πέτυχαν αμφότερες από 12 πόντους.

Με Γκούσταφσον και Σουκ να οδηγούν

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το 2-0, των γηπεδούχων προηγήθηκε με 7-2 μέχρι το 8’, ύστερα από καλάθι της Σταμολάμπρου. Στη συνέχεια με τη Γκούσταφσον να οδηγεί στην επίθεση οι νταμπλούχες ανέβασαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά φτάνοντας στο 4-14 στα 6:37. Η Κάιλι Σουκ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με διαδοχικούς πόντους έγραψε το 8-22 και 8-24, αρχικά (3:41) και το 15-30, 1:47 πριν τη λήξη της περιόδου. Σουκ και Γκούσταφσον συνδυάστηκαν εξαιρετικά με την τελευταία να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να γράφει το 17-33 στο 1:15, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-36, ύστερα από τρίποντο της Αυτζή στα 16’’.

Προηγήθηκε και με +23!

Με εύστοχο τρίποντο της Σπυριδοπούλου στην έναρξη της 2ης περιόδου, ο Θρύλος διεύρυνε στο +20 τη διαφορά για το 19-39 (9:12), με τη Γκούσταφσον να σημειώνει στη συνέχεια το 21-41 (7:35). Οι νταμπλούχες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά ασφαλείας, έχοντας κυριαρχήσει ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, ο Ολυμπιακός κατέβασε στροφές και στα λεπτά που ακολούθησαν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 32-45, με δίποντο της Στογιανόφσκα στα 3:20 και σε 34-45 στο 1:24. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, με εύστοχο δίποντο έγραψε το 34-47 στα 28’’, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 36-47, μετά από καλάθι της Στογιανόφσκα στην εκπνοή.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να σημειώνει το 36-49 και τη Γκούσταφσον το 36-51, με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές (8:36) και το 36-53 με εύστοχο δίποντο (7:53), για τον Ολυμπιακό που έτρεξε ένα 6-0 σερί στο σημείο αυτό. Η Μέγκαν Γκούσταφσον με νέα προσπάθεια σημείωσε το 36-55 (7:06) και το 36-57 για το +21 στα 6:36, ενώ η Σπυριδοπούλου με τρίποντο πέτυχε το 41-60, στα 5:33. Η διαφορά επανήλθε στο +21 χάρη στο καλάθι της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό για το 41-62 στα 4:32 και πήγε για πρώτη φορά στο +23 με δυο εύστοχες βολές της Σπυριδοπούλου η οποία σημείωσε το 41-64 στα 4:09, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-66.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 6-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσαν σε 56-66 στα 8:25, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και απάντησε με 10-0 σερί για να φτάσει στο 56-76 με καλάθι της Νικολοπούλου στα 6:03. Η ίδια με τρίποντο στα 2:59, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 58-79 και η Σουκ έγραψε στο 1:58 το 58-81 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 36-47, 50-66, 58-81

ΕΥΝΙΚΟΣ: Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου, Πολυμένη, Τσιανάκα, Ζούρνη, Κεσσέ, Μίχου, Κάμπελ, Τζόουνς, Κωτσίνη, Ναυροζίδου, Στογιανόφσκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον,Νικολοπούλου, Διέλα, Αυτζή, Σουκ, Σκόριτς.