«Κόλλησε» επιθετικά και το πλήρωσε

Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2023 - 20:10

Την ήττα με 81-66 από την Μπουρζ γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Μπάσκετ Γυναικών στο ΣΕΦ, πληρώνοντας κατά κύριο λόγο το ότι «κόλλησε» επιθετικά στο δεύτερο και στο τέταρτο οκτάλεπτο. Βρέθηκε πίσω με μεγάλη διαφορά, μείωσε στους 6 στις αρχές του δ’ δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έχασε από την αρχή την επαφή με το σκορ, απέναντι στην Μπουρζ, μία πολύ δυνατή ομάδα. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-10 με την Μιγιέμ μέχρι να σκοράρει ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου! Η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφια τιμή, με τις Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου να σκοράρουν για το 11-23, προτού η Αγιούσο κάνει το 13-25. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-27 με το καλάθι της Αστιέρ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε πολύ και έχασε ακόμη περισσότερο την επαφή με το σκορ, μιας και δεν μπορούσε να σκοράρει. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα οκτώ λεπτά πέτυχε μόλις 5 πόντους, με την Γκούσταφσον (20-31) και το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (23-33). Από εκείνο το σημείο, ακολούθησε ένα μεγάλο σερί της Μπουρζ που έφτασε το 0-14! Με τρίποντα από Άντερσον και Γκουαπό η διαφορά πήγε στους 20 (23-43), ενώ η Αλεξάντερ έκανε το 23-47. Η Γκούσταφσον ευστόχησε στη μία βολή για το 24-47, διακόπτοντας αυτό το σερί και το ημίχρονο έκλεισε στο 29-49 με το τρίποντο της Σταμάτη και το δίποντο της Γκούσταφσον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση! Και έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητές του. Αρχικά μείωσε με την Σταμολάμπρου και ακολούθως ανέλαβε δράση η Γκούσταφσον που σκόραρε 6 διαδοχικούς πόντους για το 38-55. Με Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου (44-57) η διαφορά κατέβηκε κι άλλο και πήγε ξανά σε μονοψήφια τιμή με το καλάθι και φάουλ της Γκούσταφσον για το 53-62. Εν τέλει, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-68 με το τρίποντο της Σταμάτη, με τον Ολυμπιακό να μαζεύει τη διαφορά με το επιμέρους σκορ 31-19 σε αυτήν την περίοδο.

Με την Γκούσταφσον να σκοράρει εκ νέου, ο Ολυμπιακός κατέβασε τη διαφορά στους 6 (62-68) αλλά κάπου εκεί κατέβηκε ξανά ο... διακόπτης! Ακολούθησε 0-9 σερί για την Μπουρζ που έκανε το 62-77, προτού η Νικολοπούλου σκοράρει για 3 για το 65-77 στο 1:43'' από το τέλος. Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 66-81, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μόλις 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με την ισχυρή Μπουρζ και είναι πίσω στο ημίχρονο με 20 πόντους...