Με νέα κατοστάρα και περίπατο στους τελικούς!

Κυριακή, 12 Μαρτίου 2023 - 13:41

Συνεχίζει απτόητος, ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ Γυναικών, προς ακόμη ένα πρωτάθλημα! Έχοντας «κάβα» το 2-0 από την κανονική περίοδο, χρειαζόταν μόνο μία νίκη στους ημιτελικούς με τις Εσπερίδες Καλλιθέας, για να κάνει το 3-0 και να προχωρήσει προς την κούπα… Ο Ολυμπιακός… ισοπέδωσε τις Εσπερίδες στο ΣΕΦ με 106-64 και έκλεισε θέση στους τελικούς, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μόνο στην πρώτη περίοδο. Από εκεί και έπειτα, η Σταμάτη και η παρέα της ανέβασαν την απόδοσή τους και άνοιξαν τη διαφορά, σε επίπεδα στα οποία οι Εσπερίδες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Όσο περνούσε η ώρα, η απόδοση του Θρύλου παρέμενε σταθερά υψηλή και η ομάδα της Καλλιθέας απλώς… δέχθηκε τη μοίρα της.

Το τελικό σκορ μαρτυρά την άνεση με την οποία ο Ολυμπιακός νίκησε τον αντίπαλό του, αλλά και το γεγονός ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, ενόψει τελικών…

31 πόντους η Γκούσταφσον στο ημίχρονο!

Με πεντάδα Αγιούσο, Σύρρα, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου και Γκούσταφσον «μπήκε» ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς «κλειστό» στο ξεκίνημα του. Στο 6:46, η Γκούσταφσον έφτασε τους έξι πόντους, κάνοντας το 8-5, με την Σταμολάμπρου να σκοράρει από τα 6,75μ., για το +4 (11-7), στο 4:39. Οι Εσπερίδες μείωσαν σε 11-10, η Σταμολάμπρου «έγραψε» το 15-10, στο 3:01, με την Αγιούσονα διαμορφώνει το 20-18 της πρώτης περιόδου, με μία βολή, στα 12 δευτερόλεπτα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σουκ επανάφερε το +4 (24-20), με δύο διαδοχικά καλάθια (9:01, 8:29), όμως η ομάδα της Καλλιθέας, με σερί 6-0, προσπέρασε με 26-24. Με «έμμεσο τρίποντο» της Γκούσταφσον (7:19), οι νταμπλούχες Ελλάδας πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (27-26), με την Αμερικανίδα σέντερ να πετυχαίνει 14 διαδοχικούς πόντους (6:38, 5:10, 5:01, 4:30, 3:59, 3:46), για το +13 (41-26). Οι Εσπερίδες σταμάτησαν το φοβερό 17-0 της Γκούσταφσον, μειώνοντας σε 41-29, όμως η Αμερικανίδα σκόραρε ξανά, για το 43-29, τρία λεπτά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 48-37. Εντυπωσιακή η Γκούσταφσον, με 31 πόντους, σε 13:47, στο πρώτο ημίχρονο!

Η «σκυτάλη» στη Σταμολάμπρου και +20!

Στο 6:27 της τρίτης περιόδου, η Σύρρα έκλεψε και η Σταμολάμπρου έκανε το 58-43, με την Ελληνίδα γκαρντ να «χτυπάει» δύο ακόμα φορές (5:30, 5:06), δίνοντας «αέρα» 16 πόντων (63-47) στον Θρύλο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 63-49, η Σταμολάμπρου «χτύπησε» ξανά (3:50), για το 65-49, ενώ πέτυχε και δύο βολές, για το +18 (67-49), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +20 (69-49), με νέο καλάθι της Σταμολάμπρου (2:42), με την Σταμάτη να «τελειώνει» την τρίτη περίοδο με 74-54, με τρίποντο (0:21). Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 30 ασίστ στο ματς, ενώ η Σταμολάμπρου πέτυχε 19 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο!

Στο 6:15 της τελευταίας περιόδου, η Δίελα έκανε 91 τους πόντους (91-56) των νταμπλούχων Ελλάδας, με την Σύρρα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +40 (98-58), με καλάθι και φάουλ στο 3:28. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του ματς, η Σουκ πέτυχε την «κατοστάρα» (100-58), ενώ στο 2:20, η Δίελα έκανε το +44 (102-58), με ωραίο λέι απ, με τον Θρύλο να επικρατεί, τελικά, με 106-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 48-37, 74-54, 106-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 26 (9/11διπ. 5ασ., 3κλ., 2κοψ.), Σταμάτη 10 (4ασ., 1κλ.), Αγιούσο 2 (4ρ., 8ασ., 1κλ.), Σπυριδοπούλου 4 (7ρ., 3ασ., 1κλ.), Σύρρα 3 (1ασ., 2κλ.), Γκούσταφσον 33 (13/19διπ., 8ρ. 5ασ., 1κοψ.), Νικολοπούλου (5ρ., 7ασ., 1κλ.), Δίελα 6 (3ασ.), Χουγκάζ, Γκουζέλου, Αυτζή 5 (3ασ., 4κλ.), Σουκ 17 (8/11διπ., 8ρ., 3ασ.).

Εσπερίδες Καλλιθέας (Αθανάσιος Σόφτσης): Στολίγκα 2, Τσούρντου, Γασπαράτου 4 (3ασ.), Πρίφτη 7 (9ρ., 1κλ.), Κορρέ, Μπενέκη 4, Μαργέλου 6 (3ρ.), Κασάπογλου, Χίγκινς 11 (3ασ., 4κλ.), Γούλφολκ 30 (7ρ., 2ασ., 3κλ., 1κοψ.)