Πίσω στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, άμεση ανάγκη για αφύπνιση

Κυριακή, 2 Απριλίου 2023 - 14:45

Το ίδιο νωθρά μπήκε ο Θρύλος και στο 2ο δεκάλεπτο του τελικού με τον ΠΑΟ, στο ΣΕΦ. Και με Παυλοπούλου και Πότερ, οι «πράσινες» έκαναν το 24-37. Έπρεπε ο Θρύλος άμεσα να ανεβάσει στροφές, για να μην αφήσει το ματς να του ξεφύγει… Στο 7:37 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 40-24, χάρη σε τρίποντο της Κάρτερ και ο Θάνος Νίκλας, βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει από τον έλεγχο της ομάδας του και εκείνη να μένει στο -16, κάλεσε τάιμ άουτ… Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού ήταν εξωπραγματικά… Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει απαντήσεις και άμεσα...

Κάκιστο τρίποντο της Αγιούσο, στο 7:13 και ο Θρύλος δεν επανήλθε καλά, μετά το τάιμ άουτ. 24-42 η Παυλοπούλου και ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει αποδιοργανωθεί… πλήρως. Δεν έπαιζε καθόλου καλή άμυνα, ενώ παράλληλα δεν ήταν και διόλου εύστοχος στην επίθεση… 2/2 η Σουκ από τη γραμμή και 26-42 στα 6:40 πριν το ημίχρονο. Νέο καλάθι η Σουκ, μείωσε σε 28-42 στα 5:56. 1/2 η Σωτηρίου από τη γραμμή και 28-43 στα 5:49. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει κακές επιθέσεις και να μη βρίσκει σκορ…

Κάρτερ για τρεις και Παυλοπούλου για δύο έκαναν το 28-48, αλλά η Γκούσταφσον μείωσε στο 30-48 στα 4:20 πριν το ημίχρονο… Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Θρύλο. Χρειαζόταν άμεσα… ηλεκτροσόκ. Η Γκούσταφσον μείωσε σε 32-48 και έβαλε τις… φωνές στις συμπαίκτριές της! Να «ξυπνήσουν» και να πάρουν τα πάνω τους! Απέμεναν 3:59 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το 32-50 στα 3:30 η Αλεξανδρή και ο Ολυμπιακός έπρεπε, εκτός από το να αρχίσει να βρίσκει στόχο στην επίθεση, να σφίξει και στην άμυνα. Σουκ και Γκούσταφσον το είχαν πάρει… προσωπικά. Με δικούς τους πόντους ο Θρύλος έμενε στο ματς… 34-50 η Σουκ. Ο Παναθηναϊκός έριχνε μεγάλο βάρος πάνω στην Γκούσταφσον, βάζοντας ακόμη και… 3 παίκτριες παγίδα, επάνω της. Καλάθι και φάουλ από την Σουκ, στα 2:08 και ο Θρύλος μείωσε σε 37-50.

Έκανε μια μίνι αντεπίθεση σε εκείνο το σημείο, ο Θρύλος. Φάουλ της Κάρτερ πάνω στη Σταμολάμπρου, σε προσπάθεια για τρεις, και ευκαιρία για τον Θρύλο να μειώσει ακόμη περισσότερο! 3/3 η Σταμολάμπρου και ο Θρύλος μείωσε στο -10, 40-50. Τρίποντο από τη Θεοδωρομανωλάκη, όμως… 40-53, ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η Αγιούσε μείωσε σε 42-53 και πλησίασε ακόμη περισσότερο. 7” απέμεναν για τη λήξη. Το καλάθι με το οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε το 42-55, αποτέλεσμα ημιχρόνου, δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού η Χριστινάκη έκανε βήματα. Καθαρά βήματα, τα οποία κανείς από τους τρεις διαιτητές δεν είδε!