Πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση

Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2023 - 20:58

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Λετονία απέναντι στη Ρίγα, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 70-65 στους «16» του Eurocup Γυναικών και έμειναν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Το έργο των «ερυθρόλευκων» ήταν δύσκολο μετά την ήττα στο ΣΕΦ, με διαφορά 19 πόντων, ωστόσο τα κορίτσια του Θρύλου δεν πίστεψαν ποτέ να το πιστεύουν, έπαιξαν απολύτως συγκεντρωμένες στη ρεβάνς, αλλά δεν τα κατάφεραν...

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας στρέφουν την προσοχή τους στις εγχώριες υποχρεώσεις τους, αφού την Κυριακή (24/12), παραμονή των Χριστουγέννων, αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Λεωφόρου, σε νοκ-άουτ ματς για το Κύπελλο.

Ο αγώνας

Με καλάθι της Βίτολα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9, στο 4:56, όμως η ΤΤΤ Ρίγα προσπέρασε (12-10). Η Κάντζι ισοφάρισε σε 12-12, με δύο εύστοχες βολές (3:56) και η Βίτολα σε 15-15, στο 3:10, αλλά οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 22-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7:23 της δεύτερης περιόδου, η Χριστινάκη μείωσε σε 24-22 και στη συνέχεια (6:08), ισοφάρισε (27-27), με εξαιρετικό τρίποντο από τη γωνία! Νέα ισοφάριση (30-30) από τον Θρύλο, αυτή τη φορά με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:19), με την Χριστινάκη να δίνει προβάδισμα (30-31), με μία βολή (3:57). Στα 36 δευτερόλεπτα, η Βίτολα μείωσε σε 38-35, σκορ ημιχρόνου.

Στο 3:09 του τρίτου δεκάλεπτου, η Κάντζι μείωσε σε 48-43, με 2/2 βολές, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 52-45. Νέο καλάθι της Χριστινάκη, στο 0:03, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 52-47. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 9:44, μείωσε σε 52-50, με τρίποντο της Νικολοπούλου, ενώ η Κάντζι ισοφάρισε σε 52-52, στο 9:09! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και προσπέρασαν με +1 (55-56), με βολή της Χριστινάκη (7:24), ενώ η Τόμπιν έδωσε «αέρα» τριών πόντων (55-58), 7:11 για το φινάλε. Στο 4:05, η Νικολοπούλου μείωσε σε 63-61, με ντράιβ και λέι απ, αλλά οι Λετονές ξέφυγαν με +5 (66-61). Ο Θρύλος το «πάλεψε», στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά ηττήθηκε, τελικά, με 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 17(1), Κάντζι 10, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 9(1), Βίτολα 15, Δίελα, Κολλάτου, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 1, Τόμπιν 9