Πλήρωσε την αστοχία του, θα επιστρέψει ακόμα πιο δυνατός

Κυριακή, 24 Δεκεμβρίου 2023 - 15:09

Την ήττα με 65-61 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο γνώρισε ο Ολυμπιακός και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας στο Μπάσκετ Γυναικών. Μέτρια εμφάνιση και αστοχία στοίχισαν στην ομάδα που δεν κατάφερε να πάρει σοβαρό προβάδισμα και να κυριαρχήσει. Και στο τέλος όταν έδειχνε να το ελέγχει, τα έκανε όλα λάθος. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του ματς έπαιξε η μέτρηση του εκπρόθεσμου καλαθιού και φάουλ των «πράσινων» όταν έγινε το σκορ 31-31. Οι διαιτητές μπορούσαν να δουν το replay καθώς το ματς ήταν τηλεοπτικό, αλλά η ΚΕΔ το αρνήθηκε... Οι «ερυθρόλευκες» παρότι δεν ήταν στο 100% τους σήμερα, απέδειξαν πως δεν υπάρχει καμία διαφορά με την ομάδα του Παναθηναϊκού και πλέον είναι αποφασισμένες να φέρουν την κούπα του πρωταθλήματος και πάλι στο Λιμάνι.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με καλάθι της Χριστινάκη (8:18), προηγήθηκε με 4-0, με την Σύρρα να «γράφει» το 6-0, με λέι απ, στο 6:40. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δίποντο της Βίτολα, έφτασαν στο 8-0, στο 6:09, με την Σύρρα να σκοράρει ξανά, για το 10-3, στο 5:05. Τα κορίτσια του Θρύλου διατήρησαν το +7 (7-14), με καλάθι της Βίτολα (2:51), η οποία στα 15 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε και το 19-14 του πρώτου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Χριστινάκη «απάντησε», για το 21-19, στο 7:49, με την Τόμπιν να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (22-27), 4:40 για το ημίχρονο. Στο 3:44, η Σπυριδοπούλου «βρήκε» τρίποντο, για το 30-26, με τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν (31-31), με εκπρόθεσμο καλάθι και φάουλ, λάθος των διαιτητών! Στο 2:31, η Χριστινάκη πέτυχε μία βολή, για το 32-31, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει για πρώτη φορά στο ματς, με 33-32 και στη συνέχεια, να φτάνει το +5 (38-33). Ωστόσο, με buzzer-beater (0:01) της Γουίλιαμς (ήταν και φάουλ, δεν το έδωσαν οι διαιτητές), οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 38-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο.

Στο ξεκίνημα (9:34) της τρίτης περιόδου, η Βίτολα μείωσε στον πόντο (38-37), με 2/2 βολές, ενώ στο 8:00, ισοφάρισε σε 40-40, με εξαιρετικό τρίποντο από τη γωνία! Προβάδισμα (40-42) ξανά για τον Ολυμπιακό, στο 7:16, με ωραίο καλάθι της Τόμπιν από το ύψος των βολών, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν (44-44). Στο 2:44, η Σπυριδοπούλου έκανε το 46-44, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (48-46) και η Γουίλιαμς μείωσε στον πόντο (48-47), με μία εύστοχη βολή (1:31). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό μπροστά (53-49). Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με -8 (57-49), με την Χριστινάκη να μειώνει σε 59-55, με καλάθι και φάουλ, 4:40 για το φινάλε. Νέα βολή για τη Χριστινάκη και 59-56, στο 4:04, ενώ μείωσε και στον πόντο (59-58), στο 2:52. Στο 1:11, ο Θρύλος προσπέρασε, με 60-59, με καλάθι της Νικολοπούλου, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή (65-61) και επικράτησε.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 2, Παυλοπούλου 3(1), Τσβίτκοβιτς 15(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 24(3), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 5, Σπυριδοπούλου 6(1), Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8(1), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 16, Κολλάτου, Τόμπιν 7