«Καθάρισε» τον Πρωτέα Βούλας ο Θρύλος

Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2024 - 18:30

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 83-66 του Πρωτέα Βούλας στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, παρουσιάζοντας... δύο πρόσωπα. Κόντρα στην ομάδα της Βούλας, οι «ερυθρόλευκες» του Θάνου Νίκλα πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν ακόμα και με +19 (76-57) και με «διψήφιες» τις Βίτολα, Τόμπιν, Νικολοπούλου και Χριστινάκη, με 20, 16, 12 και 11 πόντους, αντίστοιχα, πανηγύρισαν τη νίκη στο ΣΕΦ, μία ακόμα στο φετινό πρωτάθλημα.

O Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πρωτέα, με 7-2, 12-4 και 14-6. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 16-14, με μία εύστοχη βολή της Γουίλιαμς, 1:03 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με buzzer-beater τρίποντο της Κολλάτου (0:01), ο Θρύλος πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 18-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με καλάθι της Νικολοπούλου, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 22-20, στο 8:26, όμως έμειναν ξανά πίσω (24-26) από τη φιλοξενούμενη ομάδα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ και μάλιστα, έφτασε στο +6 (36-30), με τρίποντα των Χριστινάκη (4:31) και Σπυριδοπούλου (3:50). Η Χριστινάκη διατήρησε το +6 (38-32), με ωραίο τζαμπ σουτ, στο 2:25, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 38-36. Νέο καλάθι της Χριστινάκη (0:54) και 42-38, με τον Πρωτέα να διαμορφώνει το 42-40 του ημιχρόνου, με buzzer-beater δίποντο από τα έξι μέτρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χριστινάκη «χτύπησε» και πάλι, αυτή τη φορά βολές (8:45), για το 46-42, με την Νικολοπούλου να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (49-42), με τρίποντο από τη γωνία, στο 8:05. Το +10 (54-44) των πρωταθλητριών Ελλάδας ήρθε από την Σύρρα, με τρίποντο από τη γωνία (5:59), με τη Χριστινάκη να σκοράρει με ανάποδο λέι απ, για το +12 (56-44), 5:12 για το φινάλε της τρίτης περιόδου! Ο Θρύλος «ξεκόλλησε» για τα... καλά στην επίθεση και ξέφυγε με +14 (58-44), με λέι απ της Σύρρα (4:32), με την Βίτολα να κάνει, στο 3:23, το +16 (62-46). Το 66-52 του τρίτου δεκάλεπτου διαμόρφωσε, με λέι απ (0:52), η Βίτολα.

Στο 4:12 του τελευταίου δεκάλεπτου, η Βίτολα έδωσε «αέρα» 19 πόντων (76-57) στις «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στην τελική επικράτηση (83-66), με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (0:49).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 66-52, 83-66