Ουγγαρία-Ελλάδα 2-1 (τελικό)

Τρίτη, 11 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:59

Μετά τη νίκη στην Εσθονία, η Ελλάδα θέλει να κάνει το «δύο στα δύο» στο όμιλό της για τη 2η αγωνιστική του Nations League με αντίπαλο την Ουγγαρία, στη Βουδαπέστη (21:45, live ενημέρωση μέσα από το gavros.gr).

Σε ένα ματς που θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών καθώς οι Ούγγροι είναι τιμωρημένοι από την UEFA. Ο Μίκαελ Σκίμπε επέλεξε τέσσερις «ερυθρόλευκους» για το αρχικό σχήμα της Εθνικής. Ο λόγος για τους Τοροσίδη, Μπουχαλάκη, Φορτούνη και Χριστοδουλόπουλο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

1': Σέντρα στην αναμέτρηση.

5': Οι Ούγγροι προσπαθούν με μακρινές μπαλιές να κινηθούν στην πλάτη της ελληνικής άμυνας, αλλά δεν το έχουν καταφέρει.

7': Η Ελλάδα προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό της.

10': Εξαιρετική κίνηση του Φορτούνη που πέρασε δύο Ούγγρους, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε οριακά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκούλατσι.

14' 1-0: Οι Ούγγροι με κεφαλιές-πάσες άνοιξαν την ελληνική άμυνα και ο Ρόλαντ Σάλαϊ με δυνατό βολέ, άνοιξε το σκορ.

16': Η Ελλάδα πληρώνει τη νωθρότητα στα πρώτα λεπτά.

18' 1-1: Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, συστημένη η μπάλα για τον Κώστα Μανωλά που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκούλατσι.

22': Η Ελλάδα έχει πάρει τα ηνία του ματς, έχει την κατοχή της μπάλας και αναζητά το δεύτερό της γκολ.

27': Συνδυασμός Φορτούνη, Δώνη και Χριστοδουλόπουλο, αλλά το σουτ του Λάζαρου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκούλατσι.

32': Ο Πέλκας κινήθηκε στο ύψος της περιοχής, σούταρε και ο Γκούλατσι έδιωξε σε κόρνερ.

33': Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Τοροσίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Γκούλατσι.

34': Κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, κεφαλιά του Μανωλά, μεγάλη επέμβαση ενστικτωδώς από τον Γκούλατσι.

35': Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα για θέατρο.

39': Δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Λάζαρο, καταλογίστηκε το φάουλ.

40': Εξαιρετική επέμβαση του Μπάρκα στο σουτ του Ρ. Σάλαϊ μέσα από την περιοχή.

41': Νέα επέμβαση του Μπάρκα στο σουτ του Κόβατς και στη συνέχεια του Αντ. Σάλαϊ.

42' 2-1: Σουτ του Κλάινχαϊστερ λίγο έξω από το ημικύκλιο, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα.

43': Ανύπαρκτο οφ σάιντ καταλογίζεται στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλου.

45': Φινάλε για το πρώτο ημίχρονο. Ουγγαρία-Ελλάδα 2-1.

46': Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Στο ματς ο Λυκογιάννης αντί του Τζαβέλλα και ο Μήτρογλου αντί του Δώνη.

46': Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο.

49': Κίτρινη κάρτα στον Άνταμ Σάλαϊ.

51': Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε οριακά πάνω από την εστία του Γκούλατσι.

55': Πολλά και σκληρά φάουλ από τους Ούγγρους στα τελευταία λεπτά με τον Λευκορώσο Κουλμπακόφ να σφυρίζει με μεγάλη καθυστέρηση.

60': Η Ελλάδα έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.

62': Αλλαγή για την Ουγγαρία. Ο Λόβρεντσιτς στη θέση του Βάργκα.

67': Κόρνερ για την Ελλάδα από τα δεξιά.

69': Αποχώρησε ο Άνταμ Σάλαϊ και τη θέση του πήρε ο Έπελ.

72': Ο Μήτρογλου βρήκε τον Πέλκα που βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Γκούλατσι να διώχνει σε κόρνερ.

73': Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάζαρος έπιασε την κεφαλιά και ο Γκούλατσι μπλόκαρε την μπάλα.

75': Συνδυασμός Χριστοδουλόπουλου και Φουρτούνη, γύρισμα του τελευταίου, σουτ του Μήτρογλου στην κίνηση με τον Γκούλατσι να διώχνει την μπάλα.

78': Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.

79':Εκτέλεση φάουλ του Κλάινχαϊσλερ, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας.

80': Αλλαγή για την Ουγγαρία. Εκτός αγώνα ο Κόβατς, στη θέση του ο Πάτκαϊ.

82': Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκούλατσι.

83': Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

87': Πιέζει πολύ η Ελλάδα στα τελευταία λεπτά.

88': Σέντρα του Τοροσίδη, ο Πέλκας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.

90'+1: Σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Μήτρογλου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκουλάτσι.

90'+3: Φινάλε της αναμέτρησης. Ήττα για την Ελλάδα, 2-1 από την Ουγγαρία.

Ουγγαρία: Γκούλατσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Κόβατς (80' Πάτκαϊ), Βάργκα (62' Λόβρεντσιτς), Αντ. Σάλαϊ (69' Έπελ), Ρ. Σάλαϊ.

Ελλάδα: Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς (52' Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46' Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Πέλκας, Χριστοδόπουλος, Φορτούνης, Δώνης (46' Μήτρογλου).

** Το κείμενο δεν ανανεώνεται αυτόματα

Ο μέσος του Ολυμπιακού στην 11άδα του Ισραήλ, στο φιλικό με τη Βόρεια Ιρλανδία.

Ανεβάζουν στροφές

Την επιστροφή των τελευταίων διεθνών την Τετάρτη θα δώσει την ευκαιρία στον Πέδρο Μαρτίνς να δουλέψει με απαρτία.

Αμφίβολος ο Σάλας

Ο Αργεντινός του Αστέρα Τρίπολης είναι τραυματίας η συμμετοχή του στο ματς με τον Ολυμπιακό είναι στον… αέρα.