Χασάν, ο πιο αποτελεσματικός επιθετικός του πρωταθλήματος!

Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019 - 20:59

Το… κερασάκι στην τούρτα στο εκτός έδρας «διπλό» (1-3) του Ολυμπιακού κόντρα στη Λαμία, για την 29η αγωνιστική της Superleague, έβαλε ο Αχμέντ Χασάν. Με τον Αιγύπτιο επιθετικό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, «υπογράφοντας» την ένατη διαδοχική νίκη του Θρύλου στο πρωτάθλημα.

Με το τέρμα αυτό, το 10ο στη Superleague, ο «Φαραώ» κατέκτησε μία κορυφή. Συγκεκριμένα, έγινε ο πιο αποτελεσματικός επιθετικός στο πρωτάθλημα με ένα γκολ σε 3.5 τελικές προσπάθειες! Ενώ σκοράρει ένα γκολ ανά 109 αγωνιστικά λεπτά, όντας πρώτος και σε αυτή την κατηγορία.

Συνολικά, ο 26χρονος φορ έφτασε τα 14 τέρματα με την ερυθρόλευκη φανέλα, σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Europa League. Κάτι που… μεταφράζεται στην αναλογία ένα τέρμα κάθε 117 λεπτά.

Από τον Δούρο στο πρωτάθλημα των Πρεσπών!

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι έχει συγκεντρώσει, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος, πάνω από 70 βαθμούς δεν κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο, κάτι το οποίο συνέβη και το 2004 στο πρωτάθλημα με τον Δούρο...