Ο Τζοβάρας μπορεί να εξηγήσει πως έγιναν δυο αναγκαστικές αλλαγές;

Κυριακή, 6 Οκτωβρίου 2019 - 22:17
Αρθρογράφος: Βαϊος Μπαλάφας
ΒΑΪΟΣ ΜΠΑΛΑΦΑΣ

Πολλές φορές ένας διαιτητής δεν χρειάζεται να κάνει το μεγάλο λάθος. Μεγάλο λάθος είναι να τα κάνει μαντάρα στον πειθαρχικό έλεγχο. Όπως έκανε ο Τζοβάρας στο παιχνίδι Αρης-Ολυμπιακός 1-2, αγνοώντας την οδηγία της UEFA (σ.σ. στην Ελλάδα δεν τους το λένε τα σεμινάρια επειδή δεν υπάρχει εκπαίδευση και τους ενδιαφέρουν άλλα πράγματα), όμως η UEFA θέλει μέλημα των διαιτητών να είναι η προστασία των ποιοτικών παικτών.

Δεν γίνεται η κλωτσιά να πέφτει... σύννεφο και ο ρέφερι της ΕΠΣ Φθιώτιδας να παραμένει θεατής. Διαιτητής είναι, όχι θεατής! Για αυτό και στα τελευταία λεπτά παραλίγο να του ξεφύγει το παιχνίδι.

Ο Τζοβάρας μπορεί να εξηγήσει πως είναι δυνατόν ο Ολυμπιακός να κάνει δυο αναγκαστικές (Τσιμίκας και Ποντένσε) αλλαγές; Εδώ είμαστε να το εξηγήσουμε εμείς, όπως και γιατί πήγε να τού ξεφύγει το παιχνίδι:

1) Στο 12' και στο 17' χάρισε δυο κάρτες στον Ματίγια για σκληρά φάουλ στον Τσιμίκα και στον Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Η... φάση είναι ότι ο παίκτης του Αρη την είδε στις καθυστερήσεις, άρα έριξε και 2-3 κλωτσιές ακόμη!

2) Θυμήθηκε ότι έχει κάρτες στο δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας την πρώτη στο 46' στον Μπρούνο Γκάμα.

3) Εβγαλε μια αστεία κίτρινη στον Τοροσίδη (57'), ένα λεπτό μετά χάρισε στον Μπρούνο Γκάμα σε παρόμοιο φάουλ και γενικά ο Μπρούνο Γκάμα είχε ασυλία, ίσως επειδή είχε κίτρινη από το 46'

4) Αργησε «κιτρινίσει» τον Σούντρεν (69'), αυτός περισσότερο έσπρωχνε.

5) Και ο Ντιγκινί πέρασε χωρίς να.. βραχεί, ειδικά η κίτρινη στο 76' για το φάουλ στον Βαλμπουενά έπρεπε να βγει...

-Μετά από χρήση VAR, σωστά ο ρέφερι δεν μέτρησε το γκολ του Σουντανί.

Το πάθος του Τσιμίκα! (pics)

Εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού στο ματς με τον Άρη! Ασίστ, πολλές μάχες, μαγκιά και ψυχή από τον διεθνή αριστερό μπακ…