Άρσεναλ - Νιούκαστλ Live ενημέρωση 4-0 (Τελικό)

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 - 18:24

Αντιμέτωπη με τη Νιούκαστλ τίθεται η Άρσεναλ, στο «Emirates», σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Premier League. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού για τους «32» του Europa League καλείται να επιστρέψει στις νίκες μετά το εκτός έδρας 0-0 με τη Μπέρνλι.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Σακά, Θεμπάγιος, Τσάκα, Πεπέ, Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Ενκετιά.

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Ρόουζ, Φερνάντεζ, Κλαρκ, Λασέλς, Μπενταλέμπ, Λαζάρο, Αλμιρόν, Σεντ-Μαξιμίν, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον.

Η διακύμανση της αναμέτρησης:

1': Σέντρα στο ματς.

14': Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Λόνγκσταφ να ανοίξουν το σκορ.

37': Ο Οζίλ θα κάνει την κάθετη πάσα, ο Ενκετία θα κάνει το σουτ, όμως ο Ντουμπράβκα θα μπλοκάρει την μπάλα.

41': Απευθείας φάουλ του Πεπέ, κόρνερ από τον τερματοφύλακα της Νιούκαστλ.

45': Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Κακή η Άρσεναλ, με την Νιούκαστ μάλιστα να την πιέζει και να έχει καλύτερες στιγμές στο ματς για να σκοράρει...

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την Πέμπτη το βράδυ, δεν δείχνει στα καλύτερά της και σίγουρα ο Πέδρο Μαρτίνς που βρίσκεται στο γήπεδο καταγράφει τις αδυναμίες της.

46': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

50': Δοκάρι για την Άρσεναλ. Γύρισμα του Πεπέ, σουτ από κοντά του Ενκετιά, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

54': 1-0: Γκολ για την Άρσεναλ με τον Ομπαμεγιάνκ.

57': 2-0: Μέσα σε τρία λεπτά οι «κανονιέρηδες» πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Πεπέ και ουσιαστικά «κλειδώνουν» το τρίποντο. Ο Σάκα άδειασε δύο παίκτες, γύρισε στο πέναλτι εκεί όπου ο Πεπέ ολομόναχος με πλασέ έκανε το 2-0.

63': Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Νίουκαστλ, με το σουτ του Λόνγκσταφ να κοντράρει πάνω στον Νταβίντ Λουίς και να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία της Άρσεναλ.

75': ΔΟΚΑΡΙ για τη Νιούκαστλ με το σουτ του Σεντ Μαξιμίν.

82': Αλλαγή για την Άρσεναλ: Έξω ο Θεμπάγιος, μέσα ο Τορέιρα.

85': Αλλαγή η Άρσεναλ: Έξω ο Ενκετιά, μέσα ο Λακαζέτ.

90': 3-0: Γκολ για την Άρσεναλ με τον Οζίλ. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Πεπέ έδωσε στον Λακαζέτ, εκείνος γύρισε στον Εζίλ που με την μία πλάσαρε ο Ντουμπράβκα έχασε την μπάλα μέσα στα χέρια του και έτσι έγινε το 3-0 για τους Λονδρέζους.

90+1': Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Οζίλ δίνει τη θέση του στον Γουίλοκ

90+5': 4-0: Λίγα λεπτά μετά την εισόδό του στο ματς ο Λακαζέτ χρίζεται σκόρερ και δίνει διαστάσεις στη νίκη της Άρσεναλ κόντρα στη Νιούκαστλ.

Τέλος στο ματς. Η Άρσεναλ πέταγε «φωτιές» στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 4-0 της Νιούκαστλ πριν το ματς με τον Ολυμπιακό.

Η πιο μεγάλη νίκη! (video)

Από τις πιο συγκινητικές στιγμές στο «Γ. Καραϊσκάκης» η βράβευση του μικρού Νικηφόρου πριν το ματς με τον Πανιώνιο.

Ο «Φαραώ» είναι εδώ!

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Χασάν, ο οποίος στο ματς πρωταθλήματος με τον Πανιώνιο, στον Ναό, ο έφτασε τα τρία γκολ με τον Ολυμπιακό φέτος και τα 18 σε 37 ματς! Στο 50% η ευστοχία του, στο Λιμάνι...