Η Άρσεναλ «χτυπάει» στο τέλος...

Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020 - 11:28

Τρία ματς έχει δώσει για το Europa League, εκτός έδρας, η Άρσεναλ, την εφετινή χρονιά. Και απόψε (20/2) κόντρα στον Ολυμπιακό στον Ναό, ένα ακόμα... Και στις τρεις περιπτώσεις, οι Λονδρέζοι έμειναν αήττητοι, με «διπλό» επί της Άιντραχτ (0-3) και ισοπαλίες με Γκιμαράες (1-1) και Σταντάρ Λιέγης (2-2).

Ωστόσο, αυτό που γίνεται εύκολα αντιληπτό, είναι πως τα περισσότερα γκολ των «κανονιέρηδων», έρχονται προς το... φινάλε του αγώνα. Με τους Γερμανούς, νικούσαν με 0-1 στο ημίχρονο και «χτύπησαν» δύο ακόμα φορές, στο 85' και στο 87', με τους Σάκα και Ομπαμεγιάνγκ, αντίστοιχα!

Επιπροσθέτως, στην Πορτογαλία, βρήκαν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία, στο 80', με τον Μουσταφί!

Τέλος, στον αγώνα με την Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο, ο Λακαζέτ βρήκε τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία στο 78' και στο 81' σκόραρε ο Σάκα!

Εντυπωσιακό, λοιπόν, το γεγονός πως η αποψινή αντίπαλος του Θρύλου έχει σκοράρει τα πέντε από τα έξι γκολ της, μακριά από το Λονδίνο, μετά από το 78ο λεπτό!