Το «εργαλείο» που το λένε Εμβιλά!

Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2020 - 22:39

Η ομάδα προβλημάτισε λόγω της κούρασης στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Γιαν Εμβιλά ήταν και πάλι όπως έπρεπε. Ο Γάλλος άσος, ήταν από αυτούς που ξεχώρισαν. Έκανε την μπαλιά στη φάση του 1-0. Με μπαλιά 42 μέτρων βρίσκει τον Ραφίνια στην πλάτη της άμυνας, στη φάση του 21’ που έρχεται το γκολ του Φορτούνη στη συνέχεια. Δεν ήταν μόνο αυτή βέβαια.

Ήταν η όλη του εικόνα. Ακόμη και στο δεύτερο ημίχρονο που η ομάδα πιέστηκε αρκετά, ο Γάλλος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Κέρδισε πολλές μονομαχίες, ήταν καλός και δεν καταλάβαινε τίποτα. Θα βασιστεί πολύ πάνω του και στη συνέχεια ο Πέδρο Μαρτίνς. Ένας ποδοσφαιριστής που ήρθε για να κάνει τη διαφορά στη μεσαία γραμμή και δίνει πολλά στην ομάδα.

Πρώτος σε πάσες στο ματς, παρεμβατικός και κάνοντας και τα έξυπνα φάουλ όποτε χρειάστηκε, δείχνει πως θα είναι ποδοσφαιριστής καταλύτης για την εικόνα της ομάδας.