Θρύλος θα πει... να μην ξέρεις από πού θα σου ‘ρθει!

Πέμπτη, 24 Δεκεμβρίου 2020 - 23:19

Με 33 γκολ σε 12 αγώνες ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο στη Super League και ενώ εκκρεμεί το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (13/1), στην Τούμπα, για την 6η αγωνιστική. Με διαφορά η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Με μεγάλη διαφορά.

Μάλιστα, αγαπημένο διάστημα του Ολυμπιακού, εκεί δηλαδή που έχει σκοράρει τα περισσότερα γκολ, είναι το δεύτερο ημίχρονο. Ποιος ξεχνάει, άλλωστε, πως στα πρώτα έξι παιχνίδια ο Ολυμπιακός είχε βρει γκολ μόνο στο β’ 45λεπτο και πως το πρώτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο ήρθε κόντρα στον «αιώνιο», σε αυτό το 1-0 επί του Παναθηναϊκού στις 21/11 (9η αγωνιστική); Όλοι θυμόμαστε τη γκολάρα του Φορτούνη στο 21ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς, λοιπόν, τη φετινή περίοδο στο πρωτάθλημα, έχει πετύχει τα 25 από τα 33 γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο! Κοινώς, το 75% των τερμάτων του! Και από αυτά τα 25, τα 12 είναι στο τελευταίο 15λεπτο των αγώνων του!

Φυσικά, από τότε που «έσπασε» το... σερί με τον Παναθηναϊκό, ακολούθησαν κι άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Άλλα 7 για την ακρίβεια. Συνολικά... 1 στο πρώτο 15λεπτο, 3 στο 16-30’ και άλλα 4 στο διάστημα 31-45’!

Για την ιστορία, στο δεύτερο ημίχρονο, πέρα από τα 12 γκολ στο 76-90’, ο Ολυμπιακός πέτυχε 7 στο πρώτο τέταρτο του β’ 45λέπτου και άλλα 6 στο 61-75’.

Μπορεί ο Θρύλος, λοιπόν, να «χτυπάει» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο κάθε αντίπαλος ξέρει πως το... μοιραίο (για εκείνον) μπορεί να έρθει οποιαδήποτε στιγμή.

Θρύλος θα πει... να μην ξέρει ο αντίπαλος από πού θα του ‘ρθει!