Τρέλα με τη "βόμβα" Σωκράτη στον Θρύλο!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Δεν χάνεται το 46ο!

Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 - 21:24

Στο 1-1 έμεινε ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική, παρέμεινε αήττητος και στο +10 από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι με τον Εμβιλά στο 14’ και σκόραραν στο 77’ με την καρφωτή κεφαλιά του Μπα. Ο ΠΑΟΚ, που κανονικά έπρεπε να παίζει από το 21’ με παίκτη λιγότερο για τη δεύτερη αγκωνιά του Κρμέντσικ, προηγήθηκε στο 51’ με τον Ίνγκασον, ενώ είχε δοκάρι στο 93’ με τον Τζόλη. Ο Θρύλος έμεινε στο 1-1 στην Τούμπα, «πέταξε» δύο βαθμούς, αλλά συνεχίζει αήττητος και με μεγάλη διαφορά. Στο +9 από τον Άρη, στο +10 από τον ΠΑΟΚ. Δεν χάνεται το 46ο!

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έχασε ορισμένες σπουδαίες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα, φυσικά, το δοκάρι και την τριπλή ευκαιρία στο 14’! Συγκεκριμένα, ο Εμβιλά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, στην επαναφορά ο ίδιος έκανε το πλασέ από κοντά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Καμαρά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αστόχησε για λίγο. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που «άγγιξε» το προβάδισμα στην Τούμπα. Το «άγγιξε» και λίγο αργότερα. Στο 20’, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, στην προσπάθειά του να... ξεγελάσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε. Ο Ολυμπιακός είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, στο 36’, με το απευθείας φάουλ του Φορτούνη, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Γενικά ο Ολυμπιακός πάταγε καλά στον αγωνιστικό χώρο και απειλήθηκε σε λίγες περιπτώσεις, όπως στο 2’ με τον Μουργκ (σουτ άουτ) και στο 28’ με τον Ίνγκασον (κεφαλιά, απέκρουσε ο Σα). Φυσικά, στο 21’ θα έπρεπε να είχε δει ο Κρμέντσικ την κόκκινη κάρτα, λόγω της αγκωνιάς στον Σεμέδο στη διεκδίκηση της μπάλας. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ είδε απλώς την κίτρινη κάρτα του Ιταλού ρέφερι Φάμπρι. Αν του είχε δείξει κίτρινη και σε προηγούμενη φάση, σε νέα αγκωνιά στον Σεμέδο, τότε αυτή θα έπρεπε να ήταν η δεύτερη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το χειρότερο δυνατό σενάριο, μιας και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 51’. Ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά από κοντά, ο Σα απέκρουσε, αλλά ο Ίνγκασον ήταν αμαρκάριστος από κοντά και σούταρε για το 1-0. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο δεύτερο 45λεπτο και το πλήρωσε. Απείλησε ελάχιστα και ο Μαρτίνς αναγκάστηκε να ρισκάρει στο τελευταίο 20λεπτο βάζοντας στο γήπεδο και τον Χασάν, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 56’ με τον Ίνγκασον, στο 70’ με τον Ουάρντα και στο 73’ με μακρινό σουτ του Σβαμπ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση. Αν και δεν ήταν καλός, κατάφερε να σκοράρει στο 77ο λεπτό: Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπα, πρόλαβε την κακή έξοδο του Πασχαλάκη, και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στη σεζόν. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει δοκάρι στο 93’ με σουτ του Τζόλη. Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1, δεν κατάφερε να κερδίσει, αλλά διατήρησε το αήττητο και το +10 και αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται...

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα, Μουργκ (83’ Τζόλης), Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ (69’ Σβιντέρσκι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Βρουσάι (62’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (82’ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (70’ Χασάν), Ελ Αραμπί (82’ Μασούρας).