Νίκη της Τσέλσι στον πρόωρο τελικό του Champions League (video)

Κυριακή, 9 Μαΐου 2021 - 00:24

Λίγες ημέρες μετά τα εισιτήρια που πήραν Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι για τον τελικό του Champions League, έπαιξαν μεταξύ τους για το πρωτάθλημα της Premier League.

Η Σίτι επί της ουσίας είναι πρωταθλήτρια Αγγλίας, ενώ από την άλλη η Τσέλσι μετά την ήττα της Λέστερ από τη Νιούκαστλ είχε την ευκαιρία να περάσει στην τρίτη θέση. Κάτι το οποίο κατάφερε κιόλας, μετά τη μεγάλη νίκη που πήρε με 2-1 μέσα στο Μάντσεστερ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Στέρλινγκ στο 44', αλλά η Τσέλσι κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Βέβαια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Σίτι κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε Γκίλμουρ, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Μεντί. Το 1-1 έγινε στο 63' με τον Ζίγετς και το 1-2 ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον Αλόνσο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ρ. Ντίας, Λαπόρτ, Ακέ, Ρόντρι, Κανσέλο, Τόρες (71’ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ, Μεντί (80’ Ζιντσένκο), Γ. Ζεσούς, Αγκουέρο (70’ Φοντέν).

ΤΣΕΛΣΙ: Μαντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (45’ Ζουμά), Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Γκίλμουρ, Καντέ (68’ Ζορζίνιο), Αλόνσο, Πούλισιτς, Ζίγετς (76’ Χάντσον-Οντόι), Βέρνερ.