«Τρέλα» στη Νότιγχαμ του Μαρινάκη! Πρόκριση στον τελικό των τελικών, μία... ανάσα από την Premier League!

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 - 00:45

90 λεπτά από την άνοδο στην Premier League απέχει η Νότιγχαμ Φόρεστ. Ή 120’. Ή 120’ συν τα πέναλτι! Όπως και να ‘χει, σε έναν συγκλονιστικό δεύτερο αγώνα, η Νότιγχαμ πήρε στα πέναλτι την πρόκριση στον τελικό των τελικών που θα γίνει με αντίπαλο τη Χάντερσφιλντ στο «Wembley» στις 29/5 (18:30). Και με ήρωα τον Σαμπά που απέκρουσε 3 πέναλτι!

Στον δεύτερο αγώνα με τη Σέφιλντ, προηγήθηκε 1-0 με τον Τζόνσον στο 19’, αποκτώντας μεγαλύτερο προβάδισμα μετά το «διπλό» που είχε κάνει με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησε και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Για την ακρίβεια, τα χρειάστηκε αφού ο Γκιμπς-Γουάιτ ισοφάρισε στο 47’ και ο Φλεκ στο 75’ έκανε το 1-2, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα!

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και ακολούθως στα πέναλτι όπου η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε 3-2 τη Σέφιλντ και πέρασε στον τελικό των πλέι οφ!

Για τη Νότιγχαμ Φόρεστ ευστόχησαν στα πέναλτι ο Τζόνσον, ο Καφού και ο Κουκ και αστόχησε ο Λόλεϊ.

Για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ευστόχησαν στα πέναλτι οι Μπέργκε και Εντιαγέ και αστόχησαν οι Νόργουντ, Χούριχεϊν και Γκιμπς-Γουάιτ.

*Η φωτογραφία είναι από τον επίσημο λογαριασμό της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Facebook.