Ντουντούκα
Θρύλε των γηπέδων, Ολυμπιακέ!

Βρούτσης αντί Οικονόμου στον Αθλητισμό

Βρούτσης αντί Οικονόμου στον Αθλητισμό
Παρασκευή, 28 Ιουλίου 2023 - 15:30

Νέος αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού είναι ο Βουλευτής Κυκλάδων Γιάννης Βρούτσης. Ο λόγος είναι ότι προέκυψε... ντόμινο. Παραιτήθηκε ο Νότης Μηταράκης από υπουργός Προστασίας του Πολίτη, στη θέση του μπήκε ο Γιάννης Οικονόμου και αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού ανέλαβε ο Γιάννης Βρούτσης. Η ορκωμοσία των νέων υπουργών ενώπιον της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου, θα πραγματοποιηθεί σήμερα, στις 19:00, στο Προεδρικό Μέγαρο.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Γιάννης Οικονόμου είχε κάνει και διερευνητικές επαφές με φορείς του αθλητισμού. Οσον αφορά στο ποδόσφαιρο συναντήθηκε τόσο με τον πρόεδρο της Super League Βαγγέλη Μαρινάκη όσο και με τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Τάκη Μπαλτάκο.

Το βιογραφικό του Γιάννη Βρούτση:

Ο Γιάννης Βρούτσης γεννήθηκε στην Αθήνα την 1η Ιουνίου του 1963, ενώ κατάγεται από τη Νάξο και την Αμοργό. Είναι παντρεμένος με τη Δικηγόρο, Θεοδώρα Βαγενά, έχει ένα γιο και μια κόρη.

Εισήχθη με υποτροφία και αποφοίτησε από το Οικονομικό Τμήμα της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Είναι κάτοχος διπλώματος μεταπτυχιακών σπουδών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο κι αρχικά, εργάσθηκε για αρκετά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και κατόπιν στο Υπουργείο Οικονομικών.

Εκλέχθηκε για πρώτη φορά Βουλευτής Κυκλάδων με τη Νέα Δημοκρατία, στις εθνικές εκλογές του Σεπτεμβρίου του 2007.

Επανεξελέγη στις εθνικές εκλογές του 2009, 2012 (Μάϊος - Ιούνιος), 2015 (Ιανουάριος - Σεπτέμβριος), 2019 (Ιουλιος) και 2023 (Μάϊος - Ιούνιος)

Διετέλεσε:

Τομεάρχης Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων της Ν.Δ. (14/12/2009 - 8/1/2011)

Αν. Τομεάρχης Οικονομικών της Ν.Δ. (10/1/2011-11/4/2012).

Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας (21/06/2012-27/01/2015)

Τρίτος Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Ν.Δ. (Φεβρουάριος 2015)

Δεύτερος Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Ν.Δ. (Ιανουάριος 2016)

Τομεάρχης Εργασίας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Ν.Δ. (Νοέμβριος 2016-Ιούνιος 2019)

Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων (Ιούλιος 2019-Ιανουάριος 2021)

Πρώτος Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Ν.Δ. (Ιανουάριος 2021 - Απρίλιος 2023)

Πρόεδρος Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής (Ιούλιος 2023).

Στη διάρκεια των κοινοβουλευτικών θητειών του υπήρξε μέλος των ακόλουθων Επιτροπών: Διαρκής Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων, Διαρκής Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων και Επιτροπή Παρακολούθησης του Ασφαλιστικού Συστήματος.

Διαβάστε επίσης