Γκολ και θέαμα από τα γήπεδα ποδοσφαίρου (video)

Πέμπτη, 8 Φεβρουαρίου 2024 - 18:50

Οι οπαδοί της Ατλέτικο δημιούργησαν μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα πριν το ματς της ομάδας τους με τη Μπιλμπάο, αλλά οι Ροχιμπλάνκος δεν απέφυγαν την ήττα.

Για το πρώτο ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου, ο Ρεϊνίλντο ανέτρεψε τον Πράδος εντός περιοχής και ο Μπερενγκιέρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Βαλβέρδε.

Ένα σωρό ευκαιρίες έχασαν στη συνέχεια οι Ροχιμπλάνκος, και όλα θα κριθούν στο Σαν Μαμές στις 29 του μήνα.

Στην Αγγλία, η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε στα πέναλτι της Μπρίστολ και πέρασε στα προημιτελικά του FA CUP.

Ο Οριγκί έκανε το 1-0 για τη Φόρεστ στο 8’, με τον Νάιτ να ισοφαρίζει 6 λεπτά μετά.

Από τα έντεκα μέτρα, η Μπρίστολ είχε ένα χαμένο πέναλτι με τον Μπελ, σε αντίθεση με την ομάδα της Πρέμιερ που ευστόχησε 5 φορές.

Η ευκαιρία της Τσέλσι να σώσει κάτι από την φετινή σεζόν είναι το Κύπελλο. Κόντρα στην Άστον Βίλα, ο Γκάλαχερ άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Τζάκσον να κάνει και το 2-0 δέκα λεπτά μετά. 3-0 με ακραία εκτέλεση φάουλ από τον Ένζο Φερνάντες στο 54’.

Οι χωριάτες μείωσαν με τον Ντιαμπί στις καθυστερήσεις αλλά η Τσέλσι πέρασε στους 8.

Ακτή Ελεφαντοστού – Νιγηρία θα είναι ο τελικός του εφετινού Κόπα Άφρικα μετά τους χθεσινούς ημιτελικούς.

Δια ποδός Εκόνγκ επιβλήθηκαν της Νότιας Αφρικής οι Νιγηριανοί. Ο στόπερ του ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα στο 67’. Οι Νοτιοαφρικάνοι ισοφάρισαν και αυτοί από τα 11 μέτρα με τον Μοκοένα στο 90′, αλλά με τον Εκόνγκ και πάλι εύστοχο στη διαδικασία των πέναλτι, και τη Νότια Αφρική να αστοχεί σε δύο, η ομάδα του Ζοζέ Πεσέιρο πέρασε στον τελικό.

Η Ακτή Ελεφαντοστού απέναντί της, που με αυτό το γκολ από τον Σεμπαστιάν Αλέ, επιβλήθηκε 1-0 του Κονγκό.

Πηγή: Megatv.com