Ελ Κααμπί: Bγαίνει μπροστά όταν η μπαλά «καίει»!

Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2024 - 15:46

Σε απίθανη κατάσταση επέστρεψε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, μετά το Κόπα Άφρικα. Με τον Μαροκινό επιθετικό να έχει σκοράρει τέσσερις φορές στα τρία τελευταία ματς της ομάδας του Πειραιά και να δείχνει σε φουλ φόρμα. Στο «αιώνιο» ντέρμπι της Λεωφόρου, έκανε την επιστροφή του, αφού πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και μπορεί να μη σκόραρε, αλλά ήταν μέσα στις φάσεις της ομάδας του Πειραιά. Ακολούθησε το τέρμα με τον ΟΦΗ για το 2-0, στο τελικό 4-0, αλλά και το «χρυσό» τέρμα με την Φερεντσβάρος για το 1-0, όπως και τα δύο τέρματα στο 1-4 επί του ΠΑΟΚ.

Ο Ελ Κααμπί μάλιστα, φαίνεται πως θέλει να βγαίνει… μπροστά όταν η μπάλα «καίει» και ειδικότερα στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, δηλαδή από το 70ο λεπτό και μέχρι το φινάλε των αναμετρήσεων. Αξίζει να υπογραμμίσουμε πως τα τρία τελευταία τέρματα με Φερεντσβάρος και ΠΑΟΚ, ήρθαν μετά από το 80ο λεπτό, ενώ γκολ είχε στο 74΄ με την Φράιμπουργκ, στο 95΄ με την Λαμία, αλλά και δύο φορές στο 70ο λεπτό απέναντι σε Άρη και Παναιτωλικό. Τα 16 γκολ σε 29 αναμετρήσεις, «μιλάνε» από μόνα τους.