Χωρίς ψυχή...

Πέμπτη, 4 Δεκεμβρίου 2014 - 05:30
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα μέσα στο Καραϊσκάκη από τον ΠΑΟΚ με 2-1 στο πλαίσιο της εμβόλιμης 6ης αγωνιστικής, χάνοντας την ευκαιρία που είχε να περάσει μόνος πρώτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος της Superleague!
ΓΚΟΛΑΡΑ ΦΟΥΣΤΕΡ!
Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό του αγώνα μπήκε δυνατά στο χορτάρι με σκοπό να δείξει στον ΠΑΟΚ τις διαθέσεις του. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι στο ματς και την κατοχή της μπάλας, αλλά οι Θεσσαλονικείς είχαν... γεμίσει την άμυνά τους παίζοντας με διπλή ζώνη τον Ολυμπιακό.
Με συνέπεια και οι Πειραιώτες να μην μπορούν να βρουν εύκολα κενούς διαδρόμους και να απειλήσουν την εστία του Γλύκου. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ, όταν ο Φουστέρ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε σταθερά.
Ενώ στο 21’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία για γκολ! Όταν η άμυνα του ΠΑΟΚ έδιωξε την μπάλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μιλιβόγεβιτς όμως να πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γλύκος έδιωξε με το ένα χέρι! Και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Αφελάι κατέληξε άουτ!
Μετά από τη συνεχόμενη πίεση του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 26’ ο Τζανδάρης σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Ρομπέρτο να διώχνει με τις γροθιές! Και στο 43’ ο ΠΑΟΚ στη μόλις δεύτερη ευκαιρία του κατάφερε να προηγηθεί. Ο Σαλπιγγίδης πάσαρε στον Σκόνδρα στα δεξιά της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να κάνει την παράλληλη σέντρα χωρίς οι Ρομπέρτο και Αμπιντάλ να μπορούν να διώξουν την μπάλα, με συνέπεια ο Αθανασιάδης σε κενή εστία να πλασάρει για το 0-1.
Δεν έμεινε για πολύ όμως αυτό το σκορ, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Τσόρι εκτέλεσε το κόρνερ για τον Φουστέρ, ο οποίος... όπλισε και με σουτ στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ για την ισοφάριση σε 1-1!
Έτσι οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ...
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Αυλωνίτης, Αμπιντάλ, Φουστέρ, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες, Μανιάτης (61’ Κασάμι), Αφελάι (61’ Ντοσεβί), Μήτρογλου (67’ Μπενίτες).
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κάτσε (80’ Μάρτενς), Αθανασιάδης, Ρατ, Σαλπιγγίδης, Σκόνδρας (56’ Παπαδόπουλος), Τζιόλης, Γκολάσα, Περέιρα (90’+1’ Ποζατζίδης),Χωρίς ψυχή...
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κάτσε (80’ Μάρτενς), Αθανασιάδης, Ρατ, Σαλπιγγίδης, Σκόνδρας (56’ Παπαδόπουλος), Τζιόλης, Γκολάσα, Περέιρα (90’+1’ Ποζατζίδης), Τζανδάρης.
Τζανδάρης

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άρχισε πάλι να πιέζει, αλλά στο 49’ ο Περέιρα με δυνατό βολέ έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι, είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά η εμφάνιση συνολικά δεν ήταν καλή και κάπως έτσι ήρθε η ήττα.

Στο 52’ ο Ντομίνγκες πλάσαρε σε κενή εστία από τα 25 μέτρα, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 69’ ο Φουστέρ με πλασέ από τα 3 μέτρα έστειλε έξω την μπάλα!

Στο 74’ η κεφαλιά του Αυλωνίτη από το κόρνερ του Ντομίνγκες κατέληξε άουτ, το σουτ στο Κασάμι στο 80’ στην αγκαλιά του Γλύκου, ενώ στο 84’ οι παίκτες του Ολυμπιακού συνδυάστηκαν ωραία αλλά το σουτ του Ντομίνγκες στο δοκάρι δεν θα καταγραφεί ως τελική, μιας και υποδείχθηκε λανθασμένα οφσάιντ.