Νέα νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και πρωτιά στο ΣΕΔΥ

Δευτέρα, 9 Οκτωβρίου 2017 - 12:51

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το τουρνουά ΣΕΔΥ που διοργανώθηκε στο Παπαστράτειο το οποίο κατέκτησε δια περιπάτου η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού επικρατώντας άνετα του ΠΑΟΚ στον τελικό με 14-1.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου τερμάτισε έτσι στην πρώτη θέση της διοργάνωσης, με απολογισμό πέντε νικών σε ισάρριθμα ματς και πλέον στρέφει την προσοχή της στη κοινή προετοιμασία με την Προ Ρέκο που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα στην Ιταλία. Εκεί θα πραγματοποιηθεί το μοντάρισμα της ομάδας από το προπονητικό επιτελείο του Θρύλου, μέσα από τα φιλικά και τις κοινές προπονήσεις με τους Ιταλούς.

Από κει και πέρα στο σημερινό τελικό, οι Πειραιώτες μετά την νίκη του Σαββάτου με 16-5 επί του ΠΑΟΚ, επιβεβαίωσαν για δεύτερη φορά μέσα σε ένα 24ώρο την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα τους έναντι των Θεσσαλονικέων. Οι «ερυθρόλευκοι» από το 1ο οκτάλεπτο επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ σε παθητικό ρόλο. Με το επιμέρους 5-0 ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος το οποίο διαμορφώθηκε από τα δυο γκολ του Νικολαϊδη και των Μουρίκη, Φουντούλη, Ομπράντοβιτς. Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Γούνας «χτύπησε» στην κόντρα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 6-0 και ακολούθησε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Φουντούλη ο οποίος διαμόρφωσε το 7-0. Στη συνέχεια οι Πρέκας, Αργυρόπουλος και Μυλωνάκης πρόσεθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ για το 10-0. Ακολούθησε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ με τον Μαξίμοβιτς και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 11-1 μετά το τρίτο προσωπικό τέρμα του Φουντούλη.

Στο 3ο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα, συγκριτικά με το ρυθμό που είχε δώσει στο πρώτο ημίχρονο. Παρ' όλα αυτά οι Πειραιώτες διατήρησαν και αύξησαν το μεγάλο τους προβάδισμα με τον Ομπράντοβιτς να σημειώνει το 12-1. Στην τελευταία περίοδο διαμορφώθηκε το τελικό 14-1 χάρη στα τέρματα των Πρέκα, Δερβίση,

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 6-1, 1-0, 2-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (φουντ., 6:25), 2-0 Φουντούλης (περ.,04:55), 3-0 Νικολαϊδης (φουντ., 2:57), 4-0 Ομπράντοβιτς (περ., 1:22), 5-0 Νικολαϊδης (φουντ., 0:07)

2ο οκτάλεπτο: 6-0 Γούνας (κόντρα, 6:54), 7-0 Φουντούλης (πεν., 6:04), 8-0 Πρέκας (κόντρα, 4:04), 9-0 Αργυρόπουλος (φουντ., 3:10), 10-0 Μυλωνάκης (περ., 1:23), 10-1 Μαξίμοβιτς (0:39), 11-1 Φουντούλης (π/π/. 0:15)

3ο οκτάλεπτο: 12-1 Ομπράντοβιτς (π/π/,3:23)

4ο οκτάλεπτο: 13-1 Πρέκας (περ., 5:47), 14-1 Δερβίσης (περ., 4:34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Χαλυβόπουλος, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης 2, Δερβίσης 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας 2, Γαβαλάς

ΠΑΟΚ: Γαλανίδης, Σιώπκας, Ζάτοβιτς, Προσινικλής Ν., Κουλούρης, Νάνος, Τσολακούδης, Μουρατίδης, Παυλίδης, Μαξίμοβιτς 1, Τίγκας, Προσινικλής Π., Σιορδίλης, Τάτσης

Στον τελικό του τουρνουά ΣΕΔΥ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί του Παλαιού Φαλήρου.