Μάγκας Θρύλος, κλείδωσε την «πρωτιά» στον όμιλο!

Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018 - 09:00

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, επικράτησε με 18-13 της Ουραλότσκα, και ουσιαστικά κλείδωσε την πρώτη θέση και την πρόκριση στη φάση των "8" της LEN Euroleague,. Μεγάλο παιχνίδια από Έμολο και Ασημάκη με 5 και 4 τέρματα αντίστοιχα.

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, και πατώντας «γκάζι» στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος έκαμψε την αντίσταση της Ρώσικης ομάδας, εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα αλλά και την 1η θέση στον όμιλο. Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Τζούλια Έμολο με 5 γκολ και ακολούθησαν η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 4, η Μαργαρίτα Πλευρίτου με 3 η Νικόλ Ελευθεριάδου με 2 και οι Ελευθερία Πλευρίτου, Χριστίνα Τσουκαλά, Μόνικα Έγγενς, Βάσω Πλευρίτου που σκόραραν από μια φορά.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ μέχρι και 2 λεπτά πριν τη λήξη του όταν η Έμολο διαμόρφωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι το 3-2 αλλά η Ρώσικη ομάδα με δυο γκολ των Λάπτεβα και Καρίμοβα προηγήθηκε με 3-4. Η 2η περίοδος ξεκίνησε με την Ουραλότσκα να αυξάνει το προβάδισμά της στα δυο γκολ μετά το τέρμα της Νεζνάμοβα για το 3-5. Στο σημείο αυτό όμως ο Θρύλος αντέδρασε και απάντησε με ένα δικό του 3-0 σερί. Αρχικά η Έμολο μείωσε σε 4-5 φτάνοντας τα τρια προσωπικά τέρματα, στη συνέχεια η Βάσω Πλευρίτου με ένα πολύ ωραίο γκολ από την περιφέρεια ισοφάρισε σε 5-5 και μετά από άψογη επίθεση η Νικόλ Ελευθεριάδου σημείωσε το 6-5 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ακολούθησε το γκολ της Καρίμοβα στην κόντρα με το οποίο ισοφάρισε η Ουραλότσκα σε 6-6. Η Νικόλ Ελευθεριάδου με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα σκόραρε από την περιφέρεια για να βάλει ξανά τις «ερυθρόλευκες» σε ρόλο οδηγού (7-6) αλλά η Ζελεντσόβα ισοφάρισε σε 7-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, η Ουραλότσκα προηγήθηκε εκ νέου με την Ζελεντσόβα (7-8), για να ισοφαρίσει η Έμολο σε 8-8, συμπληρώνοντας «καρέ» τερμάτων. Η Ζελεντσόβα σκόραρε ξανά από την περιφέρεια για το 8-9 υπέρ της Ουραλότσκα και στη συνέχεια ήταν η σειρά της Έγγενς να προσθέσει το όνομα της στον πίνακα των σκόρερ ισοφαρίζοντας σε 9-9. Στο νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων με την Μπέρνσεβα «απάντησε» η Χριστίνα Τσουκαλά που διαμόρφωσε το 10-10. Στη συνέχεια η Καρίμοβα πέτυχε το 10-11, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν ανατρέποντας την κατάσταση. Αρχικά η Μαργαρίτα Πλευρίτου ισοφάρισε σε 11-11 με ένα πολύ ωραίο τέρμα από την περιφέρεια και η Αλεξάνδρα Ασημάκη με δυο προσωπικά γκολ έδωσε το προβάδισμα, 12-11 και το αύξησε σε 13-11 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους του Θρύλου.

Το 4ο οκτάλεπτο, ξεκίνησε με την εντυπωσιακή επέμβαση της Χρυσής Διαμαντοπούλου η οποία σταμάτησε την Ζαπλατίνα που έφυγε στην κόντρα. Και αφού διασφαλίστηκε το προβάδισμα των δυο τερμάτων, η Μαργαρίτα Πλευρίτου στην επόμενη φάση του αύξησε στο +3 πετυχαίνοντας το 14-11 από την περιφέρεια. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν αποκτήσει ρυθμό στην επίθεση και διεύρυναν τη διαφορά στο +4 με το τέταρτο προσωπικό τέρμα της Αλεξάνδρας Ασημάκη, πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 18-13 που ισοδυναμεί με πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα και εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 4-3, 6-4, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουντ. 06:26), 1-1 Καρίμοβα (04:14), 2-1 Έμολο (περιφέρεια, 03:27), 2-2 Λάπτεβα (πέναλτι, 02:15), 3-2 Έμολο (πέναλτι, 01:56), Λάπτεβα 3-3 (φουντ., 01:35), 3-4 Καρίμοβα (01:02)

2ο οκτάλεπτο: 3-5 Νεζνάμοβα (περιφέρεια, 06:20), 4-5 Έμολο (π/π., 05:46), 5-5 Β. Πλευρίτου (05:00), 6-5 Ελευθεριάδου (μπάσιμο, 04:16), 6-6 Καρίμοβα (κόντρα, 03:01), 7-6 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 01:55), 7-7 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 00:46)

3ο οκτάλεπτο: 7-8 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 07:25), 8-8 Έμολο (πέναλτι, 07:12), 8-9 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 06:53), 9-9 Έγκενς (περιφέρεια, 05:58), 9-10 Μπέρνσεβα (π/π., 04:48), 10-10 Τσουκαλά (π/π., 03:37), 10-11 Καρίμοβα (π/π., 02:30), 11-11 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 02:05), 12-11 Ασημάκη (π/π., 01:23), 13-11 Ασημάκη (φουντ., 00:29)

4ο οκτάλεπτο: 14-11 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 07:05), 15-11 Ασημάκη (φουντ., 04:54), 15-12 Γκαλιμζιάνοβα, (περιφέρεια, 04:23), 16-12 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 03:51), 16-13 Καρίμοβα (φουντ., 02:58), 17-13 Έμολο (περιφέρεια, 02:29), 18-13 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 01:34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Έγγενς 1, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Μ. Πλευρίτου 3, Έμμολο 5, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ουραλότσκα: Μπορόνινα, Νεζνάμοβα 1, Ζαπλατίνα, Καρίμοβα 5, Πανφίλοβα, Πόποβα, Ζελεντσόβα 3, Λάπτεβα 2, Γκαλιμζιάνοβα 1, Λιπσκάια, Τοπιτσάνοβα, Μπερσνέβα 1, Γκολοβίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Μεσίνα 17-3 (Τελ.)

Με τη Μεσίνα παίζει ο Ολυμπιακός στο τρίτο του παιχνίδι για τον πέμπτο προκριματικό όμιλο της Ευρωλίγκας. Live στο gavros.gr στις 10:45. Τηλεοπτική μετάδοση από το OSFP TV.

«Το παιχνίδι ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε» (vid)

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη στις δηλώσεις της στο gavros.gr, μετά το τέλος της αναμέτρησης κόντρα στην Ουραλότσκα, τόνισε ότι ο τρόπος παιχνιδιού των Ρωσίδων είναι πολύ διαφορετικός για αυτό το λόγο δέχθηκαν και τόσα πολλά τέρματα.

«Πήραμε αυτό που θέλαμε» (vid)

Ο Χάρης Παυλίδης στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Ουραλότσκα, τόνισε ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε παρά το γεγονός ότι η το συγκεκριμένο ματς ήταν εντελώς ξένο για τη νοοτροπία των «ερυθρολεύκων».