Εύκολη νίκη κόντρα στη Γαλλία

Κυριακή, 8 Απριλίου 2018 - 19:24

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο Super Final του 1ου LEN Europa Cup η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών, αφού επιβλήθηκε της Γαλλίας άνετα με 12-4 και κατέλαβε την 7η θέση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγξε από την αρχή τον αγώνα και κατάφερε να πάρει διαφορά 2-3 γκολ από τα πρώτα λεπτά απέναντι στους αδύναμους Γάλλους, την οποία και αύξανε διαρκώς

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να δίνει δύο φορές προβάδισμα στην Εθνική μας (1-0, 2-1), αφού ο Φανπεπερστρέτε είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα, με τους Κολόμβο και Αργυρόπουλο – Κανακάκη να κάνουν το 4-2 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Γάλλοι μείωσαν σε 4-3 στην αρχή της δεύτερης με τον Ντινό, όμως από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα σερί 5-0 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου με σκόρερ τέσσερις διαφορετικούς παίκτες (Καπότσης, Γούνας, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Δερβίσης), πριν οι Γάλλοι μειώσουν (9-4) με τον Φανπεπερστρέτε. Αυτό ήταν το πρώτο τους γκολ μετά από 14 λεπτά αγώνα και το τελευταίο τους στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο τόσο η Γαλλία, όσο και η Ελλάδα έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Ποντικέα να κάνει το 10-4 σε ωραίο παραπάνω από το πρώτο δοκάρι και τον Γούνα να σκοράρει τα δύο τελευταία τέρματα της αναμέτρησης για το τελικό 12-4.

Ελλάδα – Γαλλία 12-4 (4-2, 2-1, 3-1, 3-0)

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Δερβίσης 1, Φουντούλης, Καπότσης 2, Ποντικέας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 3, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς

Γαλλία (Νέναντ Βούκανιτς): Γκαρσό, Σονταντιέ, Ολιβόν, Βερνό, Καζ, Ντενό, Κανονέ, Ιζντίνσκι, Μαριόν-Βερνό, Ντινό 1, Φανπεπερστρέτε 3, Λεπουά, Φοντανί

Η Κροατία κατέκτησε το Europa Cup, νικώντας την Ισπανία με 12-9 στον τελικό. Σκόραρε ο «ερυθρόλευκος» πολίστας που ήταν και αρχηγός.