Ηττήθηκε και αποκλείστηκε η Εθνική

Παρασκευή, 14 Σεπτεμβρίου 2018 - 00:33

Παρότι «πάλεψε» μέχρι το φινάλε, η εθνική μας ομάδα πόλο Νέων Γυναικών ηττήθηκε με 9-4 από την Ισπανία και έχασε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Πορτογαλία.

Μπορεί η «γαλανόλευκη» να προηγήθηκε με 1-0, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και βρέθηκε πίσω με 7-2 στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου «ανέβηκαν» αμυντικά, ωστόσο αν και προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και υπέστησαν έτσι, την ήττα.

Το Σάββατο το απόγευμα, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, για τις θέσεις 5-8 στη διοργάνωση.

Όσον αφορά την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, η φουνταριστή του Ολυμπιακού σκόραρε τα τρία από τα τέσσερα ελληνικά τέρματα…

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-3, 1-1, 1-1

ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά, Ελληνιάδη, Δούλη, Γρηγοροπούλου, Κοντονή 1, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κανετίδου, Λούδη, Παπαναστασίου, Αντωνιάδη, Αρχοντάκη.

Ισπανία: Ντόμενε, Σέτο, Λέιτον 1, Χουιράλ, Μορέλ 1, Μποναμούσα 1, Καμούς, Μοντόγια 1, Ντεσκάλζι 1, Νταλμάσες 2, Ντίας, Ρούτγκερς, Αθνάρ 2.