Πανεύκολη πρόκριση και τώρα Σούπερ Καπ

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2018 - 06:07

Η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στο Π. Φάληρο για το κύπελλο Ελλάδας, επικράτησε με 16-2 στο Παπαστράτειο και έτσι πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος έδειξε πανέτοιμος για την μεγάλη αναμέτρηση της προσεχούς Παρασκευής κόντρα στην Φερεντσβάρος για το Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Να θυμίσουμε ότι η κλήρωση της επόμενης φάσης της διοργάνωσης του κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (29/11) στις 11:00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Όσον αφορά τώρα το ματς, ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητά του από νωρίς και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 6-1 με τον Δερβίση να πετυχαίνει τρία τέρματα.

Ο Θρύλος δεν κατέβασε στροφές ούτε στη συνέχεια και με επι μέρους 3-1 στην δεύτερη περίοδο πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 9-2. Η συνέχεια ήταν εξίσου εντυπωσιακή με τον Ολυμπιακό να παίζει τρομερή άμυνα δείγμα του ότι τόσο στην τρίτη όσο και στην τέταρτη περίοδο δεν δέχθηκε τέρμα ενώ πέτυχε επτά ώστε να πάρει το ματς με 16-2.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 3-1, 4-0, 3-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π, 7:14), 2-0 Δερβίσης (φουνταριστός, 5:18), 3-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:30), 4-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 2:11), 5-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:26), 5-1 Τσολακούδης (περιφέρεια, 00:33), 6-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 00:01)

2ο οκτάλεπτο: 6-2 Βιτέλλας (φουνταριστός, 6:02), 7-2 Κάκαρης (π/π, 5:10), 8-2 Σκουμπάκης (κόντρα, 4:29), 9-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:18)

3ο οκτάλεπτο: 10-2 Δερβίσης (κόντρα, 6:40), 11-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:46), 12-2 Αργυρόπουλος (φουνταριστός, 1:33), 13-2 Σκουμπάκης (φουνταριστός, 00:08).

4ο οκτάλεπτο: 14-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 6:34), 15-2 (περιφέρεια, 3:00), 16-2 Γενηδουνιάς (π/π, 00:16)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Νικολαϊδης, Δερβίσης 7, Μπούσλιε, Μουρίκης, Αργυρόπουλος 1, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος

Π. Φάληρο (Τεό Λοράντος): Κατσαγούνος Δ, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Αλαφραγκής, Βιτέλλας 1, Τοράκης, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος, Αλεξίου, Τρούλος, Μητράκης, Αθυμαρίτης, Μοσχοβέλης