Ο «νόμος» του Παπαστράτειου

Τετάρτη, 9 Ιανουαρίου 2019 - 21:16
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Μια ακόμα νίκη για τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ, στον Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκοι» όταν έπαιξαν όπως ξέρουν, όταν επέβαλλαν το ρυθμό τους, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Με μόλις ένα γκολ παθητικό από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ως 11'' πριν το φινάλε, ήταν εύκολο να αντιληφθεί κανείς τι θα γίνει και πώς ήρθε μια ακόμα νίκη με 13-7, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει το απόλυτο στο Παπαστράτειο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς κόντρα στην Γιαντράν Σπλιτ. Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν καλές επιλογές στην επίθεση, να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην άμυνα της κροατικής ομάδας, με αποτέλεσμα λίγο μετά το δεύτερο λεπτό να προηγηθούν με 3-0 με τους Γενηδουνιά, Μπούσλιε και Γούνα. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν την ίδια προσήλωση στην άμυνα. Αποτέλεσμα ήταν να έχουν θέματα στην άμυνα και η Γιαντράν να μειώσει σε 3-2.

Ο Γενηδουνιάς έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +2 (4-2), διαφορά που έμεινε ως το τέλος του οκταλέπτου (5-3). Η άμυνα έκανε καλή δουλειά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου οκταλέπτου, με τον Γούνα να δίνει... αέρα τριών γκολ (6-3) στους «ερυθρόλευκους», αλλά η διαφορά έπεσε και πάλι. Αρχικά στα δύο γκολ (6-4) και μετά στο γκολ (6-5) με τον Ολυμπιακό να μένει δύο λεπτά χωρίς γκολ, πριν ο Φουντούλης επαναφέρει τη διαφορά στα δύο γκολ (7-5). Με τις φωνές του Θοδωρή Βλάχου να πιάνουν εν μέρει τόπο.

Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε στους «ερυθρόλευκους», καθώς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Με την άμυνα να κάνει τη δουλειά της. Ήταν το οκτάλεπτο που οι Κροάτες κατάφεραν να πετύχουν μόλις ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός στο ίδιο διάστημα ήταν αποτελεσματικός, κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να φέρει τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +3 αρχικά (8-5 και 9-6), για να συνεχίσει το ίδιο δυνατά ως το τέλος και το οκτάλεπτο να τελειώσει τελικά με τους «ερυθρόλευκους» με προβάδισμα τεσσάρων γκολ (10-6).

Η άμυνα ήταν πολύ δυνατή, η Γιαντράν δεν μπορούσε να αντιδράσει, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Με αποτέλεσμα η διαφορά όλο και να μεγαλώνει. Με τον Γούνα να έχει μια άτυπη... κόντρα με τον Γενηδουνιά για το ποιος θα είναι ο πρώτος σκόρερ. Με τον πρώτο να επικρατεί στα... σημεία με 5-4 γκολ. Αργυρόπουλος και Δερβίσης σκόραραν επίσης, με του φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 13-7 στο φινάλε του τέταρτου οκταλέπτου.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-2, 3-1, 3-1.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:32), 2-0 Μπούσλιε (π/π, 6:17), 3-0 Γούνας (κόντρα, 5:50), 3-1 Μπούτις (κόντρα, 4:55), 3-2 Κράπιτς (π/π, 2:54), 4-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:33), 4-3 Ζόβιτς (π/π, 1:09), 5-3 Γούνας (π/π, 0:33)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Γούνας (π/π, 5:41), 6-4 Ζόβιτς (πέναλτι, 5:17), 6-5 Μπούτιτς (περιφέρεια, 4:22), 7-5 Φουντούλης (π/π, 3:34)

3ο οκτάλεπτο: 8-5 Γούνας (π/π, 7:08), 9-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:28), 9-6 Πάουρερ (φουνταριστό, 1:56), 10-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:28)

4ο οκτάλεπτο: 11-6 Γούνας (4:33), 12-6 Αργυρόπουλος (κόντρα, 4:04), 13-6 Δερβίσης (κόντρα, 2:52), 13-7 Πόποβιτς (περιφέρεια, 0:11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος

Γιαντράν (Ιβάν Άσιτς): Άνιτς, Ζόβιτς 2, Κράπιτς 1, Μπούτιτς 2, Πέκοβιτς, Πάουερ 1, Πόποβιτς 1, Βίσκοβιτς, Μιλάρντοβιτς, Σέτκα, Ποντρούγκ