Ντουντούκα
Στροφή στην Ελλάδα και τον Αστέρα Τρίπολης τώρα...
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Παρέμεινε τρίτος ο Ολυμπιακός (vids)

Παρέμεινε τρίτος ο Ολυμπιακός (vids)
Πέμπτη, 10 Ιανουαρίου 2019 - 00:14
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός έδειξε για μια ακόμα φορά ότι μέσα στο Παπαστράτειο δεν έχει να φοβηθεί κανένα επικρατώντας με 13-7 της Γιαντράν για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ΛΕΝ Τσάμπιονς Λιγκ και έτσι με το τρίποντο που πήρε εδραιώθηκε στην τετράδα.

Η μοναδική αήττητη ομάδα στον όμιλο του Ολυμπιακού παραμένει η προσεχής αντίπαλός του Γιουγκ, σε δύο ματς τα οποία κατά πάσα πιθανότητα θα κρίνουν και την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Κροατική ομάδα επικράτησε με 14-11 της Μλάντοστ εντός έδρας και πλέον ετοιμάζεται τόσο για το εντός όσο και για το εκτός έδρας ματς με τον Θρύλο.

Στα άλλα ματς του «ερυθρόλευκου» ομίλου, η Βερόνα πήρε τη νίκη στην Ιταλία κόντρα στη Σπαντάου με 8-6, ενώ ισόπαλες 10-10 αναδείχθηκαν στην Ουγγαρία Ζόλνοκ και Αννόβερο.

Στις αναμετρήσεις του πρώτου ομίλου, Μπαρτσελονέτα και Μπρέσια αναδείχθηκαν ισόπαλες 8-8 στην Ισπανία, ενώ Προ Ρέκο και Φερεντσβάρος είχαν εύκολο έργο επικρατώντας με 17-7 της Έγκερ και 15-6 του Ερυθρού Αστέρα αντίστοιχα.

Με την αναμέτρηση στη Μόσχα ανάμεσα σε Ντιναμό και Στεάουα Βουκουρεστίου την Παρασκευή (11/01) ολοκληρώνεται και τυπικά η έκτη αγωνιστική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ Όμιλος

Μπαρτσελονέτα – Μπρέσια 8-8

Προ Ρέκο – Έγκερ 17-7

Ερυθρός Αστέρας – Φερεντσβάρος 6-15

Ντιναμό Μόσχας – Στεάουα Βουκουρεστίου (11/01)

Β’ Όμιλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Γιαντράν Σπλιτ 13-7

Βερόνα – Σπαντάου 8-6

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ – Μλάντοστ 14-11

Ζόλνοκ - Ανόβερο 10-10

Η επόμενη αγωνιστική (7η,23/01):

Α’ Όμιλος

19:15 Μπαρτσελονέτα – Στεάουα Βουκουρεστίου

20:30 Ερυθρός Αστέρας – Έγκερ

(22/01) 19:00 Φερεντσβάρος – Μπρέσια

19:15 Ντιναμό Μόσχας – Προ Ρέκο

Β’ Όμιλος

19:00 Ζόλνκοκ – Μλάντοστ

20:30 Βερόνα – Γιαντράν Σπλιτ

19:00 Σπαντάου – Αννόβερο

21:30 Γιουγκ Ντουμπρόβνικ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η βαθμολογία

ΘΕΣΗ

ΟΜΑΔΑ

ΑΓΩΝΕΣ

ΒΑΘΜΟΙ

1

Προ Ρέκο

6

18

2

Μπαρτσελονέτα

6

13

3

Μπρέσια

6

13

4

Φερεντσβάρος

6

12

5

Έγκερ

6

6

6

Ντιναμό Μόσχας

5

3

7

Στεάουα Βουκουρεστίου

5

3

8

Ερυθρός Αστέρας

6

0


Β’ Όμιλος

ΘΕΣΗ

ΟΜΑΔΑ

ΑΓΩΝΕΣ

ΒΑΘΜΟΙ

1

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ

6

18

2

Βερόνα

6

13

3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

6

11

4

Μλάντοστ

6

8

5

Ζόλνοκ

6

6

6

Σπαντάου

6

4

7

Γιαντράν Σπλιτ

6

3

8

Αννόβερο

6

3

Διαβάστε επίσης

Επιστροφή στη δράση

Επιστροφή στη δράση

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού ετοιμάζεται να δώσει το πρώτο της ματς για το 2019 το Σάββατο (12/01) κόντρα στη Βουλιαγμένη.