Σιδερένιος και γρήγορα κοντά αρχηγέ!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Έκανε το πρώτο βήμα!

Δευτέρα, 20 Μαΐου 2019 - 20:20

Σε ένα αρκετά αγχωτικό ματς, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-9 της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο των Ανδρών και έτσι έκανε το 1-0 στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση και του φετινού τροπαίου αλλά και του νταμπλ.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν εξαιρετικά στο ματς, ωστόσο από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, χαλάρωσαν, ωστόσο τελικά δεν το πλήρωσαν.

Στα του αγώνα ο Θρύλος μπήκε εξαιρετικά στο ματς και βρέθηκα να είναι μπροστά ακόμα και με τέσσερα τέρματα (6-2) ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 7-3.

Στην επανάληψη όμως οι «ερυθρόλευκοι» σαν να έχασαν λίγο το μυαλό τους, δίνοντας τη δυνατότητα στη Βουλιαγμένη με ένα 4-0 στο τρίτο οκτάλεπτο να ισοφαρίζουν σε 7-7. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες σκόραραν σε κάθε τους επίθεση, με τον Φουντούλη 36 δεύτερα πριν το τέλος του ματς να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 1-1, 0-4, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (π/π, 6:49), 2-0 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 5:58), 3-0 Γούνας (π/π, 5:07), 3-1 Αφρουδάκης (κόντρα, 3:57), 4-1 Μυλωνάκης (φουνταριστό, 3:41), 4-2 Γκιουβέτσης (π/π, 3:06), 5-2 Όμπραντοβιτς (π/π, 2:02), 6-2 Όμπραντοβιτς (0:28)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Σολανάκης (φουνταριστό, 4:29), 7-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:20)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Καλογερόπουλος (7:32), 7-5 Γούβης (περιφέρεια, 5:32), 7-6 Γκιουβέτσης (πέναλτι, 4:35), 7-7 Τίγκας (κόντρα, 3:35)

4ο οκτάλεπτο: 7-8 Γούβης (π/π, 5:37), 8-8 Μπούσλιε (π/π, 5:05), 9-8 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:59), 9-9 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 3:32), 10-9 Φουντούλης (π/π, 0:36)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος.

Βουλιαγμένη (Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 2, Γκιουβέτσης, Κουρούβανης Κ, Γούβης 2, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης.