ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020
Ντουντούκα
Και τώρα σειρά έχει η Κράσνονταρ πριν την επιστροφή στα αστέρια!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο Ανδρών

Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο Ανδρών
Τρίτη, 16 Ιουλίου 2019 - 01:59

Ολοκληρώθηκαν όλες οι αναμετρήσεις για την αυλαία του 18ου παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης ανδρών που διεξάγεται στην Γκουανζού της Νότιας Κορέας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε περίπατο απέναντι στην πλέον αδύναμη ομάδα του ομίλου, τη διοργανώτρια Νότια Κορέα, της οποίας επικράτησε με 26-3. Πλέον το βλέμμα των παικτών του Θοδωρή Βλάχου βρίσκεται στα δύο κομβικά παιχνίδια του ομίλου με Μαυροβούνιο και Σερβία, τα οποία θα κρίνουν την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Οι δύο επόμενοι αντίπαλοί μας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 10-10 σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές διακυμάνσεις. Οι ανανεωμένοι Σέρβοι που ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση (προηγήθηκαν με 4-1) έσωσαν το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Στραχίνια Ράσοβιτς 0:12 πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι Μαυροβούνιοι στο ενδιάμεσο όχι μόνο κατάφεραν να επανέλθουν, αλλά έφτασαν σε προβάδισμα δύο γκολ στις αρχές της τελευταίας περιόδου (10-8). Όμως ο Μάντιτς αρχικά μείωσε πριν επέλθει η ισοφάριση. Ο Ράσοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τέσσερα τέρματα, ενώ τον ακολούθησε ο Μάντιτς με τρία.

Α’ Όμιλος

Σερβία – Μαυροβούνιο 10-10 (4-3, 2-2, 2-4, 2-1)

Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς): Ριστίσεβιτς, Μάντιτς 3, Ράσοβιτς Β., Ραντέλοβιτς 1, Τσουκ 1, Λάζιτς, Βίτσο, Ντέντοβιτς 1, Γιάξιτς, Ντράσοβιτς, Στογιάνοβιτς, Ράσοβιτς Στρ. 4, Ντομποζάνοφ

Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν 2, Ράντοβιτς 2, Πέτκοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Ουκρόπινα, Γιάνοβιτς 2, Ντούντιτς 2, Ίβοβιτς 1, Σπάιτς, Ντράσκοβιτς 1, Μούρισιτς, Κάντιτς

Νότια Κορέα – Ελλάδα 3-26 (0-7, 0-7, 1-3, 2-9)

Νότια Κορέα (Κιμούρα Γκο): Λι Ζ., Κιμ Ντ. 2, Κιμ Μπιεοντζου., Λι Σεονούκ, Γκούον Ντ., Λι Σέονγκγιου, Γκουόν Γ., Κιμ Μουνσού 1, Τσου, Χαν, Σέο, Σονγκ, Ζουνγκ

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Παπαναστασίου, Φουντούλης 4, Καπότσης 2, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 4, Γούνας 3, Βλαχόπουλος 4, Γαλανίδης

Βαθμολογία

Ελλάδα 2 (26-3)
Σερβία 1 (10-10)
Μαυροβούνιο 1 (10-10)
Νότια Κορέα 0 (3-26)

Επόμενη Αγωνιστική (19/7)

13:10 Ελλάδα – Μαυροβούνιο

14:30 Σερβία – Νότια Κορέα

Β’ Όμιλος

ΗΠΑ – Καζακστάν 16-7 (4-1, 4-2, 3-2, 5-2)

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Γουλφ, Χούπερ 3, Βάβιτς 1, Όμπερτ, Χάλοκ 3, Κούπιντο 1, Ντάουμπε 3, Φάρμερ 1, Μπόουεν 3, Ραμίρεζ, Σμιθ, Ίρβινγκ 1, Χόλαντ

Καζακστάν (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Λίπιλιν, Μεντβέντεφ 1, Ζάρνταν 1, Πιλιπένκο 1, Αουμπακίροφ 1, Αλτάγιεφ, Σακένοφ 1, Μπέρμπελιουκ, Σβέντοφ 1, Ρούνται, Μανάφοβ, Βέρντες 1, Σλέμοφ

Κροατία – Αυστραλία 14-4 (4-1, 2-1, 4-0, 4-2)

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν 1, Φάτοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπένιτς 1, Βουκίσεβιτς 6, Μπούσλιε 1, Μίλος 2, Βρλιτς 1, Σέτκα, Γκαρσία, Μάρσελιτς

Αυστραλία (Έλβις Φάτοβιτς): Ντένερλι, Κάμπελ, Φορντ Τ., Κέις, Πάουερ 1, Έντουαρντς Λ. 1, Ροουτς, Γιάνγκερ 2, Φορντ Α., Πουτ, Χάουντεν, Έντουαρντς Μ., Χρύσανθος

Βαθμολογία

Κροατία 2 (14-4)
ΗΠΑ 2 (16-7)
Καζακστάν 0 (7-16)
Αυστραλία 0 (4-14)

Επόμενη Αγωνιστική (19/7)

02:30 Αυστραλία – Καζακστάν

03:50 ΗΠΑ – Κροατία

Γ’ Όμιλος

Νότιος Αφρική – Ισπανία 3-23 (1-6, 1-5, 1-4, 0-8)

Νότιος Αφρική (Πολ Μάρτιν): Μάντι, Λερό, Ρέζελμαν, Μπάντενχόρστ, Κόριντον – Μπέικερ, Βαν Ζιλ, Έβεζαρντ 1, Ρόντα 2, Κρόνιε, Σπένσερ, Νέιλ, Στιούαρτ, Κλαρκ

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτίν): Πινέδο, Μούνιαριθ 2, Γκρανάδος 4, Ντελ Τόρο, Καμπάνας 1, Λαρούμπε 1, Μπαρόσο 1, Φερνάντεζ, Ταχούλ 4, Περόνε 4, Μάγιαρακ 5, Μπούστος 1, Λόριο

Ουγγαρία – Νέα Ζηλανδία 24-4 (4-0, 7-1, 6-2, 7-1)

Ουγγαρία (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Βάργκα Ντ. 2, Γιάνσικ Σ. 2, Βάμος 3, Χάραι 1, Σέντλμάιερ 1, Μάχερτζ 3, Μέτσει 2, Ζάλανκι 4, Ανχιάλ 3, Μπάτορι 3, Φόγκελ

Νέα Ζηλανδία (Νταβόρ Τσάρεβιτς): Ντάιμοντ – Νιούκαμπ, Σμολ 1, Μπράιαντ Μ., Πικέ 2, Σούντε, Μπράουν, Κλαρκ 1, Στάνκοβιτς, Λιούις, Ποτάκα, Μπράιαντ Σ., Φαουντέν

Βαθμολογία

Ουγγαρία 2 (24-4)
Ισπανία 2 (23-3)
Νέα Ζηλανδία 0 (4-24)
Νότιος Αφρική 0 (3-23)

Επόμενη Αγωνιστική (19/7)

05:10 Ουγγαρία – Ισπανία

06:30 Νότιος Αφρική – Νέα Ζηλανδία

Δ’ Όμιλος

Βραζιλία – Ιταλία 5-14 (3-5, 1-2, 0-5, 1-2)

Βραζιλία (Ρικ Αζεβέδο): Σόρο, Κάρμπαλ, Ρεάλ Π. 1, Κουτίνιο 1, Φρέιτας 1, Αλμέιδα, Ρεάλ Ρ., Καρούλο, Ρότσα, Φράνκο, Γκιμαράες 2, Σίλβα, Φερνάντεζ

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Λουόνγκο 4, Φιλιόλι 1, Ντι Σόμα, Βελότο 3, Ρεντσούτο 2, Ετσενίκε, Φιγκάρι, Μποντέγκας 1, Αϊκάρντι 1, Ντόλτσε, Νικόσια

Γερμανία – Ιαπωνία 9-9 (3-2, 4-3, 1-3, 1-1)

Γερμανία (Χάγκεν Σταμ): Σένκελ, Ράιμπελ 1, Φαν Ντερ Μπος, Ρεάλ 1, Πρόις, Γιουνγκλιγκ, Στρέλεζκι 1, Γκίλεν 2, Σταμ 3, Τσουκ, Ρέστοβιτς 1, Αίντνερ, Γκοτζ

Ιαπωνία (Γιόζι Ομότο): Ταναμούρα, Αντάκι 1, Κόπου 1, Σίγκα 1, Γιόσιντα, Ίιντα, Σιμίζου, Τακάτα 1, Αράι 3, Ινάμπα 1, Οκάουα 1, Αράκι, Φουκουσίμα

Βαθμολογία

Ιταλία 2 (14-5)
Ιαπωνία 1 (9-9)
Γερμανία 1 (9-9)
Βραζιλία 0 (5-14)

Επόμενη Αγωνιστική (19/7)

10:30 Ιαπωνία – Ιταλία

11:50 Βραζιλία – Γερμανία

Διαβάστε επίσης

Ώρα ανασύνταξης κόντρα στην Κούβα

Ώρα ανασύνταξης κόντρα στην Κούβα

Στις 6.30 το πρωί της Τρίτης (16/7) η εθνική πόλο Γυναικών αγωνίζεται για τη δεύτερη αγωνιστική του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου και θέλει την πρώτη της νίκη.