Ιδανικό ξεκίνημα, με σούπερ επίθεση!

Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου 2019 - 21:12

Ιδανική και παράλληλα εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση του LEN Champions League. Οι περσινοί φιναλίστ της διοργάνωσης παίζοντας εξαιρετικό πόλο και έχοντας λύσεις από παντού στην επίθεση, επικράτησαν άνετα με 17-8 της Γιαντάν στο Σπλιτ και έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, άνοιξε πρώτη το σκορ χάρη στο τέρμα του Γιόκοβιτς, για να έρθει στην αμέσως επόμενη φάση η απάντηση των γηπεδούχων με τον Ντούζεβιτς. Στη συνέχεια όμως ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού πήγε το σκορ στο 1-4, με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 2-5.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν τη διαφορά στα δύο ή τρία γκολ, ωστόσο οι Κροάτες με αντεπίθεση διαρκείας, έκαναν ένα επιμέρους 5-4 στην περίοδο και έτσι το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 7-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το τρίτο οκτάλεπτο όμως ανήκε ολοκληρωτικά στους πρωταθλητές Ελλάδας. Η ομάδα του Βλάχου πέτυχε τέσσερα τέρματα, δεν δέχθηκε κανένα, με τον Ζιβογίνοβιτς να είναι.... κέρβερος κάτω από τα δοκάρια και έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 7-13.

Η τελευταία περίοδος ήταν τελείως διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει άλλα τέσσερα τέρματα, να δέχεται μόλις ένα και έτσι το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 17-8 υπέρ του Θρύλου.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 5-4, 0-4, 1-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γιόκοβιτς (π/π., 6:31), 1-1 Ντούζεβιτς (π/π., 6:19.) 1-2 Μουρίκης (π/π., 6:19 ), 1-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 3:35), 1-4 Μίτροβιτς (πέναλτι, 2:16), 2-4 Μπούτις (πέναλτι, 1:54), 2-5 Μίτροβιτς (π/π., 1:14)

2ο οκτάλεπτο: 2-6 Mπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 6:57), 3-6 Ντούζεβιτς (περιφέρεια, 6:45), 3-7 Μουρίκης (π/π., 6:26), 4-7 Ζόβιτς (περιφέρεια, 5:59), 5-7 Ντούζεβιτς (π/π., 5:07) 6-7 Ζόβιτς (περιφέρεια, 4:10), 6-8 Γενηδουνιάς (π/π.,3:28), 7-8 Σέτκα (π/π., 1:49), 7-9 Δερβίσης (κόντρα, 0:45)

3ο οκτάλεπτο: 7-10 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 4:44), 7-11 Αργυρόπουλος (π/π., 2:48), 7-12 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:11), 7:13 Γενηδουνιάς (π/π., 0:14)

4ο οκτάλεπτο: 7-14 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:11), 8-14 Μπούτις (πέναλτι, 3:34), 8-15 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 2:29), 8-16 Γιόκοβιτς (π/π., 1:28), 8-17 Γιόκοβιτς (π/π., 0:35)

Γιαντράν Σπλιτ (Ιβάν Άσιτς): Άνιτς, Μπούριτς Ρ., Ζόβιτς 2, Κράπιτς, Μπούτιτς 2, Πεΐκοβιτς, Πάουερ, Βρντόλιακ, Βίσκοβιτς, Ντέλιτς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 3, Σούκιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Γιόκοβιτς 3, Μπουλιούμπασιτς 2, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος 2, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς

Είδε Θρύλο ο Πάβιτς!

Ο πρώην «ερυθρόλευκος» τερματοφύλακας βρέθηκε στο Σπλιτ και παρακολούθησε την αναμέτρηση του Θρύλου, κόντρα στη Γιαντράν...

Κατέβασε… ρολά ο Ζιβογίνοβιτς!

Φοβερός και τρομερός ο Σέρβος γκολκίπερ της ομάδας πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, στο ματς με την Γιαντράν στην Κροατία, με 9/10 αποκρούσεις…