Δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στην Ιταλία...

Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2019 - 23:26

Την κακή της δεύτερη περίοδο πλήρωσε η εθνική πόλο των Ανδρών στην αναμέτρηση κόντρα στην Ιταλία, στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του World League.

Η «γαλανόλευκη» γνώρισε την ήττα με 9-6, έχοντας πολύ κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (1/10) και έδειξε, ότι χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά ενόψει της συνέχειας...

Μεγάλες επεμβάσεις από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Μανώλη Ζερβεδά, ο οποίος απέκρουσε και πέναλτι, ενώ αποσόβησε μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ!

Στα του αγώνα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλά, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε ένα... μπλακ-άουτ, δίνοντας τη δυνατότητα στους Ιταλούς να ξεφύγουν με 5-2. Έτσι, η Εθνική βρέθηκε να κυνηγάει συνεχώς στο σκορ, κάτι που τελικά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει...

Α' οκτάλεπτο: Φουντούλης 1-0 (πέναλτι) 5.42, Λουόγκο 1-1 (π.π) 3.33.

Β' οκτάλεπτο: Αικάρντι 1-2 (π.π.) 6.41, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 2-2 (κόντρα) 3.40 , Ρεντζούτο 2-3 (π.π) 2.59, Λουόγκο 2-4 (περιφέρεια) 1.48, Ντι Φούλβιο 2-5 (περιφέρεια) 0.01.

Γ' οκτάλεπτο: Γενηδουνιάς 3-5 (περιφέρεια) 6.03, Γενηδουνιάς 4-5 (περιφ.) 5.13, Λουόγκο 4-6 (πέναλτι) 1.26.

Δ' οκτάλεπτο: Αικάρντι 4-7 (περιφ.) 5.45, Ρεντζούτο 4-8 (π.π.) 4.06, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 5-8 (πέναλτι) 3.41, Μπόντεγκας 5-9 (π.π.) 1.20, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 6-9 (π.π.) 0.53.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-4, 2-1, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας, Γκιουβέτσης, Γαλανίδης.

Ιταλία: Ντε Λούγκο, Ντι Φούλβιο 1, Λουόγκο 3, Καννέλλα, Ντι Σόμμα, Βελόττο, Ρεντζούτο 2, Νταμόντε, Φιγκάρι, Μπόντεγκας 1, Αικάρντι 2, Ντόλτσε, Νικόσια.