Ήττα για την Εθνική στο Κούνεο...

Σάββατο, 4 Ιανουαρίου 2020 - 00:41

Με ήττα ξεκίνησε τους αγώνες της στο τουρνουά προετοιμασίας στο Κούνεο της Ιταλίας η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 11-8 από τους παγκόσμιους πρωταθλητές Ιταλούς...

Η Ελλάδα κόντραρε τη «σέττε μπέλο» στην πρώτη περίοδο, αλλά ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, όπου οι Ιταλοί προηγήθηκαν και με τέσσερα γκολ διαφορά (8-4), διαμόρφωσε την κατάσταση υπέρ τους. Στο δύο τελευταία οκτάλεπτα η εικόνα δεν άλλαξε, καθώς η Ιταλία διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 11-8.

Από ένα ημίχρονο αγωνίστηκαν οι δυο τερματοφύλακες Γαλανίδης και Ζερδεβάς, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γούνας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης (από δύο γκολ).

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 3-0, 2-3, 1-1

Ιταλία: Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 5, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα, Φοντέλι, Βελότο 1, Ρεντσούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι 2, Μποντέγκας 1, Μπρούνι, Ντόλτσε, Νικόσια.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Κάκαρης 1, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.

Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας, η Ουγγαρία επιβλήθηκε με 15-10 των ΗΠΑ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει αύριο, Σάββατο (4/1), στις 20:00, την Ουγγαρία, λίγες ημέρες πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα...