Μένουμε σπίτι!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Πανέτοιμος για μια ακόμα κούπα!

Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020 - 21:13

Έτοιμος για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς είναι ο Ολυμπιακός. Η ανδρική ομάδα πόλο του Θρύλου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ειδικά στο τελευταίο οκτάλεπτο, επικράτησε με 14-7 του Απόλλωνα Σμύρνης στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στη Χίο και έτσι πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Στα τρία πρώτα οκτάλεπτα οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν όμως ανέβασαν στροφές στο τέλος και πήραν μια εύκολη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα γκολ των Γενηδουνιά, Γιόκοβιτς και Γούνα μέχρι τα 3:38. Ωστόσο στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα δικό τους 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 3-3 με σκόρερ τους Μοσκόφ, Αλαμάνο, Χαραλαμπόπουλο, 1:51 πριν τη λήξη της περιόδου. Ακολούθησε το τέρμα του Στέφαν Μίτροβιτς στον παίκτη παραπάνω για το 4-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο. Στα πρώτα λεπτά του 2ου οκταλέπτου το σκορ παρέμεινε στο 4-3, μέχρι το 5:31, όταν ο Μάρο Γιόκοβιτς διαμόρφωσε το 5-3. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ξανά ένα σερί δυο διαδοχικών τερμάτων με το οποίο ισοφάρισαν οι «κυανόλευκοι» σε 5-5 με σκόρερ τους Μοσκόφ και Δερμιτζάκη (1:23). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε δια χειρός Αλέξανδρου Γούνα ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με ωραίο σκαστό σουτ από δύσκολη γωνία για το 6-5 στα 20’’, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού στην έναρξη της 3ης περιόδου, ο Απόλλων Σμύρνης ισοφάρισε και πάλι με τον Γραμματικό, αλλά ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα με γκολ του Γούνα μετά από ωραίο συνδυασμό στην κόντρα. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με το 3ο προσωπικό γκολ του Μάρο Γιόκοβιτς στον παραπάνω αύξησαν στο +2 τη διαφορά φτάνοντας στο 8-6 στα 4:56. Οι Πειραιώτες διεύρυναν και άλλο το προβάδισμά και το σερί τους με το δεύτερο διαδοχικό και τέταρτο συνολικά γκολ του Γιόκοβιτς ο οποίος διαμόρφωσε το 9-6, 3:28 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε και αύξησε το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 5-1 έφτασε στην τελική επικράτηση με 14-7, χάρη στην οποία σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 3-1, 5-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π., 6:34), 2-0 Γιόκοβιτς (π/π., 6:04), 3-0 Γούνας (περιφέρεια, 3:38), 3-1 Μοσκόφ (περιφέρεια, 3:26), 3-2 Αλαμάνος (περιφέρεια, 2:35), 3-3 Χαραλαμπόπουλος (π/π. 1:51), 4-3 Μίτροβιτς (π/π., 0:32)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Γιόκοβιτς (π/π., 5:31), 5-4 Μοσκόφ (περιφέρεια, 2:16), 5-5 Δερμιτζάκης (περιφέρεια, 1:23), 6-5 Γούνας (περιφέρεια, 0:20),

3ο οκτάλεπτο: 6-6 Γραμματικός (φουνταριστό, 6:57), 7-6 Γούνας (κόντρα, 5:59), 8-6 Γιόκοβιτς (π/π., 4:56), 9-6 Γιόκοβιτς (κόντρα, 3:28)

4ο οκτάλεπτο: 10-6 Γούνας (πέναλτι, 7:33), 10-7 Νάσερ (6:48) 11-7 Γούνας (κόντρα, 5:54), 12-7 Aργυρόπουλος (3:50), 13-7 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:07), 14-7 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 4, Χαλυβόπουλος Α., Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 1, Μίτροβιτς 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ 1, Αλαμάνος 1, Γραμματικός 1, Μοσκόφ 2, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος, Καρούτζος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Τσιστράκης, Σπηλιόπουλος

Ξημέρωσε μέρα τίτλου! (video)

Έτοιμος ο Ολυμπιακός για ένα ακόμη τίτλο στην ένδοξη ιστορία του! Στις 14:00 (gavros.gr / ΕΡΤ Web) ο τελικός του Κυπέλλου στο πόλο, με τον Εθνικό!