Άρχισε τη συλλογή ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ! (photo)

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 - 15:21

Έγινε η αρχή! Και μάλιστα με τρόπο… επιβλητικό! Ο Ολυμπιακός είναι Κυπελλούχος Ελλάδας, νικώντας στον τελικό του Final 4 τον Εθνικό, με το συντριπτικό 18-6! Ο τυπικά φιλοξενούμενος του τελικού, Ολυμπιακός, δεν άφησε ΚΑΝΕΝΑ περιθώριο στον αντίπαλό του, κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην πισίνα και έφτασε με τεράστια άνεση στην κατάκτηση του 21ου Κυπέλλου Ελλάδας της ιστορίας του!

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή το παιχνίδι του. Ο Μανώλης Μυλωνάκης με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, άνοιξε το σκορ στα 6:25, ενώ ο Μάρο Γιόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω στα 4:44 και διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου ο Τεσάνοβιτς μείωσε σε 1-2 για τον Εθνικό με τον Αργυρόπουλο να απαντάει άμεσα επαναφέροντας το +2 στα 2:35. Το 2-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο, διαμόρφωσε ο Παπαδόγκωνας στα 10’’.

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Μουρίκης με δυο διαδοχικά γκολ από το φουνταριστό, που ήρθαν ως αποτέλεσμα ωραίων συνεργασιών, ανέβασε το δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +3 για το 2-5 στα 6:54. Ο Εθνικός μείωσε με τον Λιαπάκη, όμως ο Μυλωνάκης σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ επαναφέροντας τη διαφορά των 3 τερμάτων, 4:27 πριν την ολοκλήρωση το ημιχρόνου. Ακολούθησε το τέρμα του Τεσάνοβιτς στη κόντρα, χάρη στο οποίο μείωσε εκ νέου ο Εθνικός, όμως ο Γιόκοβιτς με ωραίο σκαστό σουτ «έγραψε» το 4-7 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο με εμφανή διάθεση να ανοίξει και άλλο τη διαφορά. Ο Γενηδουνιάς στα 7:22, πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και ο Μυλωνάκης με το τρίτο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +5 (5:53). Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 5-0 με τα γκολ των Γούνα και Γιόκοβιτς μέχρι τα 4:15 για το 4-11. Ο Λιαπάκης μείωσε σε 5-11, όμως ο Γούνας απάντησε άμεσα επαναφέροντας τη διαφορά του +7 για το 5-12 (3:25). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 6-12 και το επιμέρους 2-5, μετά από γκολ που σημείωσε ο Τοράκης στην κόντρα (2:40).

Ο Θρύλος μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την τελευταία περίοδο στη διάρκεια της οποίας έτρεξε επιμέρους 6-0 κυριαρχώντας απόλυτα. Συγκεκριμένα σκόραραν κατά σειρά οι Γενηδουνιάς, Μπουλιούμπασιτς, Αργυρόπουλος, Δερβίσης, Κάκαρης, Χαλυβόπουλος Α. για μετατρέψουν το 6-12 σε 6-18 και να πανηγυρίσει ο Θρύλος την κατάκτηση του 21ου Κυπέλλου της ιστορίας του το οποίο έπιασε Λιμάνι!

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 2-5, 0-6

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 6:25), 0-2 Γιόκοβιτς (π/π., 4:44), 1-2 Τεσάνοβιτς (περιφέρεια, 3:01), 1-3 Αργυρόπουλος (φουνταριστό, 2:35) , 2-3 Παπαδόγκωνας (κόντρα, 0:10)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:43), 2-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:54), 3-5 Λιαπάκης (π/π., 4:48), 3-6 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 4:27), 4-6 Τεσάνοβιτς (κόντρα, 1:44), 4-7 Γιόκοβιτς (π/π., 1:12)

3ο οκτάλεπτό: 4-8 Γενηδουνιάς (π/π., 7:22), 4-9 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 5:53), 4-10 Γούνας (π/π., 5:24), 4-11 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 4:15) 5-11 Λιαπάκης (περιφέρεια, 3:51), 5-12 Γούνας (περιφέρεια, 3:25), 6-12 Τοράκης (κόντρα, 2:40)

4ο οκτάλεπτο: 6-13 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:23), 6-14 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 4:22), 6-15 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:52) 6-16 Δερβίσης (π/π., 2:17)) 6-17 Κάκαρης (κόντρα, 1:35), 6-18 Χαλυβόπουλος Α. (0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2 , Γιόκοβιτς 3, Mπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 2, Γούνας 2 , Αργυρόπουλος 2, Χαλυβόπουλος Α. 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Βαλιανάτος, Τοράκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης, Μπελέσης, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Ξυλούρης, Κατσαούνος

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 21ο Κύπελλο της Ιστορίας του, στο Πόλο Ανδρών! ????????????????⚪????????2️⃣1️⃣???? #osfp #olympiacos #olympiacossfp #waterpolo #waterpolomen #F4CHIOS2020

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp) στις