«Αγκαλιά» με το 34ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός!

Σάββατο, 27 Ιουνίου 2020 - 19:17

Σαν να μην πέρασε μια μέρα! Μετά τη μεγάλη απραξία, λόγω του κορονοϊού, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού αγωνίστηκε και, μάλιστα, έκανε... πλάκα στη Βουλιαγμένη.

Με τους Πειραιώτες να κερδίζουν άνετα με 12-3 τον ΝΟΒ στο Παπαστράτειο, για τη 19η αγωνιστική στην Α1. Κάτι που σημαίνει, ότι «αγκάλιασαν» το πρωτάθλημα. Το 34ο της ιστορίας τους! Και αυτό, διότι στα τρία εναπομείναντα ματς, χρειάζονται μόλις έναν βαθμό! Οι Πειραιώτες, δηλαδή, με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα και το πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (5/8), αύξησαν στο +8 τη διαφορά από τη δεύτερη της κατάταξης, Βουλιαγμένη.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα, με το γκολ του Μουρίκη, στα 7:22, στον παίκτη παραπάνω. Τρία λεπτά μετά, ο αρχηγός του Θρύλου, με νέα προσπάθεια από το φουνταριστό, διπλασίασε τα τέρματά του, δίνοντας τον «αέρα» του +2 (4:50), για να μειώσει ο Αφρουδάκης στην επόμενη επίθεση σε 2-1. Με σκόρερ τον Αλέξανδρο Γούνα, ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διαφορά των δυο τερμάτων, φτάνοντας στο 3-1, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στα λεπτά που ακολούθησαν, μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και παρέμεινε το 3-1...

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο οκτάλεπτο και με τρία διαδοχικά γκολ των Δερβίση, Γενηδουνιά, Κάκκαρη, διεύρυνε στο +5 το προβάδισμά, φτάνοντας στο 6-1, 3:19 πριν από τη λήξη του οκταλέπτου. Οι Πειραιώτες, που μετά το 2-1 του Αφρουδάκη, έτρεξαν ένα 4-0 σερί, διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για 12 αγωνιστικά λεπτά, διατηρώντας αυτό το 6-1 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου!

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Θρύλο να διατηρεί την εξαιρετική εικόνα στην αμυντική λειτουργία και το πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Ο Αλέξανδρος Γούνας, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στα 6:31, από την περιφέρεια, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-1 και δυο λεπτά αργότερα, ο Μάρο Γιόκοβιτς με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, «έγραψε» το 8-1. Με τον Ολυμπιακό να έχει 5/7 στον παίκτη παραπάνω!

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική εμφάνιση και δεν επέτρεψε στην Βουλιαγμένη να... ψαλιδίσει τη διαφορά. Οι Πειραιώτες χτύπησαν στην κόντρα σε αρκετές περιπτώσεις και με τα τέρματα των Γούνα, Γενηδουνιά και Α. Χαλυβόπουλου, έφτασαν στο +10 τη διαφορά για το 11-1, (5:26). Η Βουλιαγμένη κατάφερε να σκοράρει ξανά μετά από 24 λεπτά και από τα μέσα του πρώτου οκταλέπτου, μειώνοντας σε 11-2 με τον Κουρούβανη, 4:40 πριν από τη λήξη. Ο Μαθιόπουλος, δυο λεπτά αργότερα, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, πετυχαίνοντας το 12-2. Με τον Γκιουβέτση να σημειώνει με πέναλτι το 12-3 (1:13), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Θρύλος έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση και βρίσκεται «αγκαλιά» με το όγδοο σερί πρωτάθλημα!

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (π/π., 7:22), 2-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 4:50), 2-1 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 4:17), 3-1 Γούνας (π/π., 3:07)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Δερβίσης (π/π., 6:35), 5-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:13), 6-1 Κάκαρης (π/π., 3:19)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Γούνας (περιφέρεια, 6:31), 8-1 Γιοκοβιτς (π/π., 5:17)

4ο οκτάλεπτο: 9-1 Γούνας (πέναλτι, 7:40), 10-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:06), 11-1 Χαλυβόπουλος (κόντρα, 5:26), 11-2 Κουρούβανης (4:40), 12-2 Μαθιόπουλος (2:12), 12-3 Γκιουβέτσης (πέναλτι, 1:13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Μυλωνάκης, Γιόκοβιτς 1, Μαθιόπουλος 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 2, Γούνας 3, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς, Ι. Χαλυβόπουλος, Α. Χαλυβόπουλος 1.

ΝΟ Βουλιαγμένης: Τζωρτζάτος, Ηλιόπουλος, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Παπανικολάου, Ποντικέας, Χαλκιάς, Βούκσεβιτς, Μπακαλούμης, Καστρινάκης, Βλάσσης, Κουρούβανης 1.