Όταν βρει ρυθμό...

Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2020 - 16:03

Με το… αριστερό (κλισέ) μπήκε ο Ολυμπιακός στο νέο πρωτάθλημα της Α1 πόλο Ανδρών. Ηττήθηκε, στην πρεμιέρα της νέας σεζόν, με 7-8, στο Παπαστράτειο, από τη Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Θρύλου έδειξε ότι χρειάζεται δουλειά, πράγμα λογικό, αφού ακόμη δεν έχει βρει ρυθμό… Καλά-καλά δεν έκαναν προετοιμασία οι παίκτες του Ολυμπιακού, όμως όταν «δέσουν» και η ομάδα ρολάρει καλύτερα, με τους αγώνες και τις προπονήσεις, δεν θα πιάνεται.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ νωθρά την αναμέτρηση και ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι δεν πέτυχαν κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο! Αντίθετα, σκόραραν επτά στο δεύτερο, ενώ γενικά δεν είχαν καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παρουσίασε αισθητή βελτίωση και ενώ έχανε με 2-6, κατάφερε να αντιδράσει και με ένα 4-0 σερί ισοφάρισε σε 6-6. Όμως, περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου σε 8-8 με τον Δερβίση να αστοχεί σε πέναλτι.

Κάπως έτσι, ο ανέτοιμος Ολυμπιακός ηττήθηκε 8-7 από τη Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο και έδειξε ότι έχει δρόμο. Όταν είναι έτοιμος, θα δείξει και πάλι τη δυναμική του...

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 0-1, 2-4, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Koυρούβανης (περιφέρεια, 6:55),

2ο οκτάλεπτο: 0-2 Τρούλος (π/π., 5:18)

3ο οκτάλεπτο: 0-3 Χαλυβόπουλος (π/π., 6:30), 1-3 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 6:16), 1-4 Κουρούβανης (π/π., 4:58), 2-4 Αργυρόπουλος(π/π., 4:12), 2-5 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 3:41), 2-6 Τρούλος (περιφέρεια, 2:03)

4ο οκτάλεπτο: 3-6 Μουρίκης (π/π.,6:44), 4-6 Δερβίσης (π/π., 6:09), 5-6 Καπότσης (περιφέρεια, 5:21), 6-6 Ντάουμπε (πέναλτι, 3:58), 6-7 Γκιουβέτσης (π/π., 3:13), 7-7 Μουρίκης (π/π., 2:34), 7-8 Αλαφραγκής (φουνταριστό, 2:06)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1 , Σκουμπάκης , Γενηδουνιάς 1 , Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 2, Καπότσης 1 , Χρυσοσπάθης , Ίρβινγκ , Σύρμας, Γραμματικός, Μαθιόπουλος

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 2, Γουβής, Αφουδάκης 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 2, Λοζίνα, Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Βλάσσης

Πρώτη νίκη, σε live streaming! (photo)

Η ομάδα πόλο Γυναικών αντιμετωπίζει στις 16:30 ΖΩΝΤΑΝΑ από το OSFP TV τον Εθνικό, ως τυπικά γηπεδούχος, στο Παπαστράτειο.