Πανεύκολα

Πανεύκολα
Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2020 - 17:50

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν η ομάδα Πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε στο Παπαστράτειο 23-3 του Εθνικού, για την 1η αγωνιστική της Α1.

Οι «ερυθρόλευκες» του Χάρη Παυλίδη δεν είχαν πρόβλημα και κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η έκταση της νίκης δείχνει τα πάντα για την ανωτερότητα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές σε όλη τη διάρκεια του ματς, αφού βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11-0, 2 περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Εθνικό, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, μια εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν τέτοια που φάνηκε από την αρχή. Δεν χαλάρωσε καθόλου ως το τέλος και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη. Τα σκορ της κάθε περιόδου ξεχωριστά, δείχνουν τα πάντα.

Στο 1ο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα και το τελείωσε με 5-0 με γκολ από τις Τσουκαλά, Ελευθεριάδου (2), Ελευθερία Πλευρίτου και Μαργαρίτα Πλευρίτου. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο οκτάλεπτο με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει το σερί του φτάνοντας στο 11-0 με τέρμα της Μπενέκου. Ο Εθνικός σκόραρε το πρώτο του γκολ 46’’ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου μειώνοντας σε 11-1 με τον Μπερίκου, αλλά η Βάσω Πλευρίτου έγραψε το 12-1 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό όσον αφορά την εικόνα του ματς. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα με μεγάλες διαφορές και με το επιμέρους 5-1, έφτασε στο 17-2 στο φινάλε του 3ου οκταλέπτου και στο 23-3 τελικό. Ήταν ανώτερος και το έδειξε, ξεκινώντας δυναμικά το πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 7-1, 5-1, 6-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τσουκαλά (φουντ. 6:38), 2-0 Ελευθεριάδου (κόντρα 6:23), 3-0 Ελευθεριάδου (κόντρα, 5:08), 4-0 Πλευρίτου Ελ. (κόντρα 4:23), 5-0 Πλευρίτου Μ. (περιφ. 3:50)

2ο οκτάλεπτο: 6-0 Κανετίδου (φουντ. 6:45), 7-0 Πλευρίτου Β. (περιφ. 6:04), 8-0 Ελευθεριάδου (φουντ. 5:01), 9-0 Πλευρίτου Ελ. (κόντρα 4:27), 10-0 Αβραμίδου (περιφ. 3:28), 11-0 Μπενέκου (φουντ. 2:38), 10-1 Μπερίκου (φουντ. 0:46), 12-1 Πλευρίτου Β. (περιφ. 0:17)

3ο οκτάλεπτο: 13-1 Αβραμίδου (περιφ. 7:02), 14-1 Πλευρίτου Ελ. (κόντρα 6:23), 15-1 Τσουκαλά (π/π 3:02), 16-1 Μπενέκου (φουντ. 1:09), 16-2 Κωνσταντοπούλου (περιφ. 0:40), 17-2 Τορναρου (φουντ. 0:23)

4ο οκτάλεπτο: 18-2 Πλευρίτου Β. (κόντρα 5:03), 19-2 Χαλδαίου (κόντρα 3:29), 20-2 Μυριοκεφαλιτάκη (φουντ. 2:30), 21-2 Πλευρίτου Β. (πέναλτι 1:59), 21-3 Μαμογλου (πέναλτι 0:53), 22-3 Πλευρίτου Β. (φουντ. 0:40), 23-3 Μυριοκεφαλιτάκη (φουντ. 0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 3, Μπενέκου 2, Ελευθεριάδου 3, Κενετίδου 1, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Χαλδαίου 1, Πλευρίτου Β. 5, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Τορνάρου 1, Τριχά.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κωνσταντίνος Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου 1, Ελληνιάδη, Μάμογλου 1, Μπερίκου 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, Δούλη, Μπιτσάκου, Γκοτζια, Ζαφειράκη, Αναγνώστου, Χέλμη.

Όταν βρει ρυθμό...

Ανέτοιμος ο Ολυμπιακός, στην πρεμιέρα της Α1 πόλο, δέχθηκε… σοκ από τη Βουλιαγμένη (7-8), αλλά όταν ρολάρει…