Διέλυσε τον Άρη με 27-4!

Σάββατο, 6 Νοεμβρίου 2021 - 18:05

Το 5/5 στο πρωτάθλημα της Α1 Πόλο Ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε πολύ εύκολα με 27-4 τον Άρη.

Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, κυριάρχησε και επί της ουσίας έκανε ένα πολύ καλό ζέσταμα για το Βελιγράδι και το ματς με τη Νόβι Μπέογκραντ την Τρίτη (9/11), για τη 2η αγωνιστική του Α' ομίλου του LEN Champions League.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες αναδείχθηκε ο Φουντούλης, ο οποίος πέτυχε 5 τέρματα για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα με +5, ενώ είχε και φοβερή άμυνα, αφού δεν δέχθηκε γκολ από τον Άρη για έξι περίπου λεπτά. Πιο αναλυτικά, στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος «βρήκε» δίχτυα με πέντε διαφορετικούς σκόρερ, τους Κολόμβο, Γενηδουνιά, Γκίλλα, Φουντούλη και Μουρίκη, ενώ είχε χαμένο πέναλτι με τον Φιλίποβιτς, αλλά και δοκάρι. Οι Πειραιώτες δέχθηκαν το πρώτο τέρμα από τους Θεσσαλονικείς στα 2:25, από τον Νάνο και έτσι, πήγαν στη δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 5-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με τρία γκολ του Φουντούλη, δύο του Γκίλλα και ένα των Κολόμβου, Φιλίποβιτς και Γενηδουνιά, έφτασαν τη διαφορά στο +11, για το 13-2 του ημιχρόνου.

Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, αφού γρήγορα-γρήγορα, με τέρματα των Γκίλλα (2), Μουρίκη και Χρυσοσπάθη (2), προηγήθηκε των «κίτρινων» με 18-2, ενώ «έκλεισε» το τρίτο οκτάλεπτο με +18 (20-2). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα μας κράτησε τη μεγάλη της διαφορά και κέρδισε τον Άρη στον Πειραιά με προβάδισμα 23 γκολ...

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 8-1, 7-0, 7-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κολόμβος (δύο μέτρα, 6:51), 2-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:12), 3-0 Γκίλλας (φουνταριστό, 5:12), 4-0 Φουντούλης (π/π., 4:06), 5-0 Μουρίκης (π/π., 3:12), 5-1 Νάνος (π/π., 2:25)
2ο οκτάλεπτο: 6-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:46), 7-1 Κολόμβος (6:56, φουνταριστό), 8-1 Γκίλλας (κόντρα, 5:23), 8-2 Βικάτος (πέναλτι, 5:07), 9-2 Φουντούλης (κόντρα, 4:28), 10-2 Φουντούλης (κόντρα, 3:18), 11-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 2:33), 12-2 Γκίλλας (φουνταριστό, 1:33) 13-2 Γενηδουνιάς (π/π., 0:57)
3ο οκτάλεπτο: 14-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 6:42), 15-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:07), 16-2 Χρυσοσπάθης (π/π., 5:23), 17-2 Μαθιόπουλος (πέναλτι, 3:22), 18-2 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 2:30), 19-2 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 1:35), 20-2 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 0:03)
4ο οκτάλεπτο: 21-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:04), 22-2 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 4:26), 22-3 Βικάτος (περιφέρεια, 3:56), 23-3 Κολόμβος (φουνταριστό, 3:36), 23-4 Βικάτος (περιφέρεια, 3:17), 24-4 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 2:47), 25-4 Φουντούλης (πέναλτι, 1:57), 26-4 Κολόμβος (φουνταριστό, 1:18), 27-4 Κολόμβος (φουνταριστό, 0:07)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Ράντοβιτς 4, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 5, Δερβίσης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 4, Χρυσοσπάθης 2, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Γκίλλας 4, Μαθιόπουλος 1

Άρης (Εμμανουήλ Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος 2, Γιώρτσιος, Αλιοπούλιος, Νάνος 1, Βιάτσεσλαβ, Παυλίδης, Πασματζής, Σολογιάννης, Κοστιουτσένκοβ, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Θεοχάρης