«Βύθισε» την ΑΕΚ στην έδρα της

Σάββατο, 13 Νοεμβρίου 2021 - 21:52

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις της η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, μετά τη σπουδαία νίκη (9-12) επί της Νόβι Μπέογκραντ στο Βελιγράδι, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Με... αέρα Ευρώπης, ο Θρύλος νίκησε με 13-5 την ΑΕΚ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, για την 6η αγωνιστική της Α1 και έκανε το «έξι στα έξι».

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του ματς, οι Πειραιώτες επιβεβαίωσαν για άλλη μία φορά την τεράστια διαφορά δυναμικότητας απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» και με ένα εμφατικό «διπλό», συνέχισαν το απόλυτο νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα. Στο ματς με την ΑΕΚ, πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αναδείχθηκε ο Φουντούλης με τέσσερα γκολ, ενώ ακολούθησε ο Δερβίσης με τρία. Επόμενη «μάχη» για τους «ερυθρόλευκους» την προσεχή Παρασκευή (19/11) στην Ουγγαρία, όπου θα αντιμετωπίσουν την Φερεντσβάρος, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού.

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο ματς και έδειξε από το πρώτο οκτάλεπτο τις διαθέσεις του στους γηπεδούχους, αφού προηγήθηκε με 3-1, με γκολ των Φουντούλη, Μουρίκη και Δερβίση. Στην δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος είχε ανάλογη εικόνα και έφτασε στο +4 (1-5) με δύο τέρματα του Φουντούλη, ενώ στη συνέχεια, αν και δέχθηκε γκολ από τους «κιτρινόμαυρους» (2-5), απάντησε άμεσα και στην επόμενη φάση, με τον Δερβίση, έκανε το 6-2 του ημιχρόνου!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν προβάδισμα επτά τερμάτων (2-9), «βρίσκοντας» δίχτυα με τους Φιλίποβιτς, Φουντούλη και Δερβίση, ενώ στη συνέχεια, δέχθηκαν το τρίτο τους γκολ από την ΑΕΚ, από τον Κριζέστορατς, για το 9-3. Στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με γκολ των Φιλίποβιτς, Χρυσοσπάθη και Γκίλλα (2), πανηγύρισαν την έκτη τους νίκη (5-13) στο πρωτάθλημα...

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 1-3, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (5:49), 1-1 Κριζέστορατς (4:28), 1-2 Μουρίκης (3:59), 1-3 Δερβίσης (0:18)

2ο οκτάλεπτο: 1-4 Φουντούλης (7:33), 1-5 Φουντούλης (4:21), 2-5 Ηλιόπουλος (3:53), 2-6 Δερβίσης (1:43)

3ο οκτάλεπτο: 2-7 Φιλίποβιτς (6:37), 2-8 Φουντούλης (5:56), 2-9 Δερβίσης (4:58), 3-9 Κριζέστορατς (2:29)

4ο οκτάλεπτο: 4-9 Δίπλαρος (6:47), 4-10 Φιλίποβιτς (4:40), 4-11 Χρυσοσπάθης (3:54), 5-11 Κριζέστορατς (3:11), 5-12 Γκίλλας (2:44), 5-13 Γκίλλας (0:57)

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης, Παπούκας, Κριζέστορατς 3, Βούκσεβιτς, Δίπλαρος 1, Τσιστράκης, Μαυρωτάς, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος 1, Μανιουδάκης, Κατσινούλας, Σταμέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης 3, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης 1, Σύρμας, Γκίλλας 2, Μαθιόπουλος.