Έκανε το 9/9 ο Θρύλος και τώρα η Γιαντράν

Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2021 - 17:12

Το 9/9 στην Α1 Πόλο Ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός, μιας και έστω και δύσκολα νίκησε 8-7 τον Απόλλωνα Σμύρνης, εκτός έδρας, λίγες μέρες πριν το δυνατό παιχνίδι με τη Γιαντράν Σπλιτ (14/12, 19:15) για την 5η αγωνιστική του LEN Champions League. Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ ήταν ο Γενηδουνιάς, ο οποίος σημείωσε πέντε γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον Απόλλωνα, με τον Γκουσάροφ (1-0, 1:46), όμως στην εκπνοή ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γενηδουνιά. Με γκολ του διεθνή περιφερειακού, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (1-2, 6:46), έπειτα ισοφαρίστηκε (2-2 Χονδροκούκης, 4:14) από τους γηπεδούχους και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα 2-3, αφού σκόραρε με τον Φιλίποβιτς (1:55).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +2 (2-4) με τον Μπούσλιε (4:40) και στη συνέχεια, σκόραρε το πέμπτο της τέρμα με τον Φιλίποβιτς (0:46) για το 4-5. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός, αν και δέχθηκε τρία γκολ από τους γηπεδούχους, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με τον Γενηδουνιά, στο 2:09, για το τελικό 8-7. Σημαντική νίκη για το 9/9 και προχωράμε παρακάτω...

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-2, 2-2, 3-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γκουσάροφ (1:46), 1-1 Γενηδουνιάς (0:01)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Γενηδουνιάς (6:46), 2-2 Χονδροκούκης (4:14), 2-3 Φιλίποβιτς (1:55)

3ο οκτάλεπτο: 2-4 Μπούσλιε (4:40), 3-4 Μόκκας (4:12), 4-4 Μόκκας (1:12), 4-5 Φιλίποβιτς (0:46)

4ο οκτάλεπτο: 5-5 Γκουσάροφ (7:09), 5-6 Γενηδουνιάς (5:36), 5-7 Γενηδουνιάς (4:15), 6-7 Γκουσάροφ (3:37), 7-7 Γούνας (2:50), 7-8 Γενηδουνιάς (2:09)

Απόλλων (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας, Μπόκκας 2, Γωνιωτάκης, Κίτσιος, Γκουσάροφ 3, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς, Γούνας 1, Τσολακούδης, Σολανάκης, Καβουσάνος, Τουρκομένης, Κότσαρ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Σύρμας, Μαθιόπουλος