Η ομαδάρα του Παυλίδη διέλυσε τη Ρόμα στο Παπαστράτειο!

Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2021 - 18:35

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η ομαδάρα του Χάρη Παυλίδη και διέλυσε τη Ρόμα με 15-8, για τη 2η αγωνιστική του ομίλου της LEN Euroleague, κάνοντας το 2/2 μετά το 11-5 με την Τεράσα. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης σάρωσαν την ιταλική ομάδα και έδειξαν ότι πηγαίνουν και φέτος για μεγάλα πράγματα! Κλείδωσε την πρόκριση και τώρα στοχεύει και στην πρωτιά, στο παιχνίδι με τον ενισχυμένο Εθνικό (12/12, 12:15).

Το παιχνίδι ήταν δυνατό από την αρχή και κυριάρχησαν οι άμυνες. Όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το γκολ της Ελευθεριάδου, 4:28’’ για το πρώτο οκτάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν και το 2-0, στα 3:41’’, με την Ξενάκη, αλλά η Ρόμα έβγαλε αντίδραση. Η ιταλική ομάδα μείωσε με την Γκαλάρντι, στο 2:22’’ σε 2-1 και ισοφάρισε σε 2-2 με την Ρανάλι στα 41’’. Η Ράνεϊ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση για τον Ολυμπιακό και αυτό το 2-2 ήταν το σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο.

Η Κρίστμας, στα 7:37’’ για το β’ δεκάλεπτο έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (3-2), ενώ το γκολ της Ράνεϊ δεν μέτρησε, μιας και είχε λήξει ο χρόνος της επίθεσης. Στην επόμενη επίθεση, η Ρόμα με την Κοκέρε έκανε το 3-3 στα 6:03’’, αλλά οι «ερυθρόλευκες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Η Ξενάκη έπαιξε ομαδικά και έδωσε υπέροχη πάσα στη Βάσω Πλευρίτου για το 4-3, στα 5:46’’. Ο Θρύλος βρέθηκε εκ νέου στο +2, με την Ελευθερία Πλευρίτου να σκοράρει με ωραίο τελείωμα στα 3:32’’. Η Ρόμα μείωσε σε 5-4 με την Λαρός, στο 1:11’’ για το τέλος του β’ οκταλέπτου, αλλά όχι για πολύ, μιας και η Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε με δυνατό σουτ για το 6-4, στα 56’’. Και η Σλίκινγκ, με γκολάρα από την περιφέρεια, διαμόρφωσε το 7-4 για τον Ολυμπιακό.

Το «ερυθρόλευκο» πάρτι συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο, εκεί όπου οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έκαναν νέα επίδειξη δύναμης, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού. Η Κρίστμας με πέναλτι στα 6:39’’ έκανε το 8-4 και ένα λεπτό αργότερα, η Βάσω Πλευρίτου διαμόρφωσε το 9-4. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, έβγαζε φοβερές άμυνες και τα πάντα είχαν μπει σε μία σειρά. Η Μυριοκεφαλιτάκη στα 3:42’’ και η Ελευθεριάδου στο 1:32’’ έκαναν το 11-4 για τον Ολυμπιακό, δείχνοντας έτσι πως τα πάντα είχαν κριθεί. Η Ρόμα μείωσε σε 11-5 στο 1:09’’ με την Κοκέρε, σκοράροντας μετά από σχεδόν 10 λεπτά αγώνα! Ο Ολυμπιακός «απάντησε», όμως, και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 5-1 με το γκολ της Ράνεϊ στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το 12-5!

Η Μυριοκεφαλιτάκη έφτασε τα 4 γκολ στο παιχνίδι, σκοράροντας πρώτα το 13-5 στα 7:15’’ και μετά το 14-6 στα 5:23’’. Ενδιάμεσα, η Κοκέρε με το τρίτο προσωπική της τέρμα είχε κάνει το 13-6. Η Ρανάλι μείωσε σε 14-7 στο 1:47’’ και η Βάσω Πλευρίτου έκανε το 15-7 στο 1:10’’. Η Ρανάλι σκόραρε και στα 53’’ για το 15-8 και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα, μιας και ο Ολυμπιακός δεν έκανε την τελευταία επίθεση. Μεγάλη νίκη για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-2, 5-1, 3-3